7-05-25
Czersk. ZDJĘCIA
CZERSK. Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Czersku

28 kwietnia podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece Publicznej w Czersku klubowicze skupili się na powieści „Latarnicy” autorstwa Emmy Stonex. Nie wszyscy z równym entuzjazmem dali się zaprosić do świata tej zapomnianej już profesji, jaką jest służba w latarni.

Emma Stonex to angielska pisarka, która przez lata publikowała powieści pod różnymi pseudonimami, a Latarnicy to jej debiut pod własnym nazwiskiem. Książka miała swoją światową i polską premierę w 2021 roku i od tego czasu została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Latarnicy to owoc obsesji Emmy Stonex na puncie latarni morskich i latarników, wymarłej służby, o której starała się dowiedzieć jak najwięcej. Inspiracją dla autorki była autentyczna historia,  tajemniczego zniknięciu latarników, do którego doszło w 1900 roku na skalistej wyspie Eilean Mor w Szkocji. 

Autorka umieściła akcję Latarników w dwóch przestrzeniach czasowych. Pierwszą stanowią wydarzenia z 1972 roku, przedstawione przez samych latarników na kilka tygodni przed ich zniknięciem. Mężczyźni opowiadają o swojej codzienności, przybliżają czytelnikowi tajniki pracy w latarni, dzielą się życiem prywatnym oraz uczuciami i przemyśleniami, które targają nimi podczas pracy w izolacji od rodziny. W drugiej części powieści, która rozgrywa się w 1992 roku, autorka oddaje głos partnerkom latarników, które wracają myślami do wydarzeń sprzed dwudziestu lat. Kobiety opowiadają o życie rozdartym pomiędzy tęsknotą, samotnością podczas nieobecności partnerów, a rozczarowaniem, kiedy pojawiali się w domu. Jednocześnie jeszcze raz podejmują próbę rozwikłania tajemniczego zniknięcia swoich towarzyszy życia. Klubowicze niezwykle krytycznie wypowiadali się o omawianej powieści, a niektórzy z nich nie doczytali jej do końca. Powodem był ogrom tragizmu i mroku, który czyni opisaną w powieści historię nieprzyjemną i pełną smutku. Zwracali oni również uwagę na to, że są w powieści wątki niedopowiedziane, które czynią ją trudną w odbiorze. Pojawiły się też głosy, że nie można odmówić książce  tajemniczości i tego, że intryguje i potrafi trzymać w napięciu do samego końca. Ciekawe jest również to, że nie można jej zaklasyfikować do konkretnego gatunku literackiego, ponieważ Latarnicy zawierają elementy powieści psychologicznej, kryminału, thrillera czy romansu, dzięki czemu powieść może być atrakcyjna dla większej liczby czytelników. Klubowiczów jednak nie urzekła na tyle, żeby polecili ją jako lekturę obowiązkową,

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki już pod koniec maja, kiedy to bohaterką będzie powieść „Matki i córki” Ałbeny Grabowskiej. Przypominamy o możliwości dołączenia do naszego czytelniczego grona, wystarczy przyjść na spotkanie lub do Biblioteki Publicznej w Czersku, aby dokonać zapisu.

Mat. GCK  Biblioteka Publiczna w Czersku
 
 
 
 
 
 
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.