3-05-21
Czersk. Treść przemówienia burmistrza, ZDJĘCIA
CZERSK. Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Czersku tradycyjną mszą św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. proboszcz Zbigniew Straszewski.


Po nabożeństwie, uczestnicy na czele z pocztami sztandarowymi, orkiestrą strażacką, samorządowcami, delegacjami instytucji i stowarzyszeń – przeszli pod pomnik przy ul. Dworcowej, gdzie złożono kwiaty.

Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski wygłosił też okolicznościowe przemówienie (treść poniżej).

Uroczystą wartę przy pomniku sprawowali harcerze.

(red)
Fot. UM w Czersku

 

Przemówienie burmistrza Czerska:

„Szanowne Mieszkanki, Szanowni Mieszkańcy Gminy Czersk!

Obchodzimy dziś 230-tą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mimo tego, że ciągle trwa pandemia koronawirusa, robimy to w tradycyjnej formie, gromadząc się po uroczystej Mszy Świętej tu, pod pomnikiem dedykowanym „Tym, którzy poświęcili życie Ojczyźnie”.
Konstytucja 3 Maja - pierwsza w Europie i druga na świecie - to ostatni chlubny akord pierwszej Rzeczypospolitej.
Po pierwszym rozbiorze Polski, który nastąpił w 1772 roku, elity Rzeczypospolitej podejmowały próby ratowania naszej państwowości i niezawisłości, dążąc do zreformowania ustroju naszej ojczyzny. Jesienią 1788 roku kolejny raz zwołany został Sejm. Jego obrady, zamiast zwyczajowych kilku tygodni, zaczęły przeciągać się przez miesiące i lata, nie przynosząc konkretnych rozwiązań. Dlatego na początku maja 1791 roku grupa reformatorów, pod przywództwem Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja, przy poparciu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, postanowiła wykorzystać fakt, że większość posłów rozjechała się do domów na święta wielkanocne i w obecności zaledwie 1/3 członków obu izb sejmu zgłosiła projekt Ustawy rządowej, która w dniu 3 maja została przyjęta przez aklamację. Konstytucja 3 maja miała na celu zachowanie całości
i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan oraz wprowadzenie nowej formy ustroju państwa. Jej zasady zaczęto wcielać w życie. Jednak już rok później opozycja pod kuratelą Rosji ogłosiła konfederację przeciwko - ich zdaniem - tyrańskiej, łamiącej praworządność konstytucji. Wkrótce nastąpił drugi, a w 1795 roku trzeci rozbiór Polski i nasza ojczyzna na ponad wiek zniknęła z mapy Europy. Mimo tego że Konstytucja 3 maja obowiązywała tylko przez rok, jest przedmiotem naszej, Polaków dumy. I zawsze, gdy Polska była wolna, rocznicę jej uchwalenia obchodzono w szczególnie uroczysty i radosny sposób. Tak było
w dwudziestoleciu międzywojennym, tak jest w ostatnim trzydziestoleciu, odkąd nasz kraj jest znowu wolną i niezawisłą Rzeczpospolitą Polską.
Szanowni Państwo!
Minął już ponad rok, od kiedy cały świat objęła epidemia choroby COVID-19. Od kilkunastu miesięcy żyjemy pełni obaw o teraźniejszość i najbliższą przyszłość. Boimy się o zdrowie swoje i swoich najbliższych, ale także o miejsca pracy, o gospodarkę, o to, jak będą wyglądały nasze społeczne relacje. Na szczęście pojawiły się szczepionki, które pomogą pokonać wirusa i nową chorobę. Apeluję do wszystkich dorosłych mieszkanek i mieszkańców naszej gminy – zaszczepmy się. To najlepsza na dziś gwarancja uchronienia siebie i innych przed zachorowaniem, to szansa na powrót do normalności.
Wszyscy liczymy na to, że niedługo, kiedy zaszczepiona zostanie znaczna większość Polek i Polaków, wrócimy do normalnego życia indywidualnego, rodzinnego, społecznego
i gospodarczego. Jednak świat po pandemii nie będzie już taki sam. Mam nadzieję, że to, co ludzkość przeszła w związku z COVID 19, przyniesie także dobre zmiany i świadomość, że musimy żyć w większej zgodzie z naturą. Musimy jako gatunek Homo Sapiens zdać sobie sprawę, że nie jesteśmy wszechwładni i wszechmocni, że nie do końca panujemy nad wszystkim i wszystko kontrolujemy. Musimy jako ludzie nauczyć się pokory wobec otaczającego nas świata.
Dziś, jeszcze w czasie epidemii, jednak z nadzieją na szybki jej koniec, dumni z naszej historii i patrząc mimo wszystko z optymizmem w przyszłość śpiewajmy „Wiwat maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj!”  
Dziękuję bardzo.”


Zdjęcia z tegorocznych obchodów w Czersku:





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.