14-05-25
Czersk. Załączony list mieszkanki
CZERSK. Przewodniczący rady miejskiej wystosował
pismo do burmistrza – sprawa WTZ w Czersku
fot. UM Czersk
Publikujemy dzisiejsze pismo Przemysława Bieska-Talewskiego przewodniczącego Rady Miejskiej w Czersku, do którego załączył list mieszkanki.
„Szanowny Panie Burmistrzu.
Nawiązując do poruszonego przeze mnie w trakcie XII sesji Rady Miejskiej w Czersku tematu skreślenia z listy uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej (w trybie nagłym, bez konsultacji i rozmów z rodzicami i bez próby znalezienia innych rozwiązań) dwóch jego uczestników oraz do załączonego poniżej listu proszę o pilne przedstawienie radnym stanowiska Pana Burmistrza w tej sprawie oraz informacji o podjętych przez Pana działaniach mających na celu umożliwienie Tomkowi i Krzysiowi dalszego uczestnictwa w WTZ.
W pełni zgadzam się z argumentacją rodziców przedstawioną w pismach do Pana Burmistrza i pani kierownik WTZ oraz w trakcie rozmów ze mną i innymi radnymi, a także z treścią poniższego listu.
Naszym – przedstawicieli władzy publicznej – obowiązkiem jest dbałość szczególnie o osoby niepełnosprawne i wychodzenie naprzeciw ich potrzebom. W takich jak ta sprawach należy także wykazywać się dużą empatią, której moim zdaniem tym razem wyraźnie zabrakło.
Zdaję sobie sprawę, że WTZ nie jest formalnie jednostką Gminy Czersk, ale funkcjonuje w obiekcie stanowiącym własność Gminy, wielokrotnie jego działalność była wspierana przez Gminę, a jego uczestnikami są mieszkańcy Naszej Gminy. Dlatego uważam, że mamy i prawo, i obowiązek domagać się od kierownictwa Warsztatu Terapii Zajęciowej zmiany podjętej wcześniej złej decyzji.
Przemysław Biesek-Talewski
Przewodniczący Rady Miejskiej w Czersku”
„Szanowny Panie Burmistrzu,
Szanowna Rado,
Drodzy mieszkańcy,
"Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Ten dzień przypomina nam, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, wsparcie i zrozumienie a społeczeństwo ma obowiązek tworzyć warunki sprzyjające integracji i przeciwdziałaniu wykluczeniu."
Znajomy cytat podsumowujący spotkanie odbywające się w Brusach dnia 9.05.25. Z obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Piękne cytaty, cudowne słowa. A gorzka prawda i smutna rzeczywistość jest zupełnie inna niż cytowana.
Piszę ten list ponieważ znieczulica jaka panuje w ostatnim czasie w naszej gminnie, jest przerażająca. Upadają wszelkie morale przyzwoitości i szacunku do drugiego człowieka, a szczególnie tego niepełnosprawnego.
Może świata całego nie naprawimy, ale naszą Mała gminę mamy szansę ulepszać.
Pędzimy jak nakręcone majronetki, każdy zapatrzony w własny czubek nosa.
A władze naszej gminy wraz z Panią Dyrektor ... uderzają w bezbronne osoby niepełnosprawne.
Wyrzucenie Osób z WTZ, przewożenie ich w warunkach niebezpiecznych, brak wysłuchania rodziców na zebraniach i wiele problemów, które są po prostu nierozwiązane, a bardzo druzgocące.
Jakim cudem najpierw się wyrzuca osobę niepełnosprawną, a następnie planuje utworzenie fili w Krzyżu?
Bo takie propozycje rzuca sam Pan Burmistrz.
Gdzie jest ochrona praw człowieka? Osoby niepełnosprawne mają swoje prawa, a władza ma obowiązek ich przestrzegać, wręcz być ich strażnikiem.
Placówka WTZ to miejsce tworzone od lat. To grupa ludzi, przyjaciół próbująca żyć normalnie w nienormalnym świecie.
WTZ w Czersku tworzą ludzie z różnymi Niepełnosprawnościami. Jednak w grupie są jak rodzina, są od dobrych kilkunastu lat w jednej grupie.
Dla wielu z nich to główny cel wstania z łóżka. Zajęcia, terapia, kontakt z ludźmi, rozmowy z przyjaciółmi czy terapeutami.
Ale są jeszcze rodzice tych dzieci, dla których to czas na załatwienie swoich spraw. Czy po prostu spokój i radość, że ich dziecko zostało zaopiekowane i może spędzić inaczej czas niż siedzieć w czterech ścianach w samotności.
W Czersku funkcjonuje zakład karny KOZZD, i porównując te dwie placówki, człowiek dochodzi do absurdalnych wniosków.
Więźniowie mają większe prawa i dogodności niż osoby niepełnosprawne.
Pielęgniarz do usług pedofili dostępny w placówce. A może pielęgniarz by został zastrudniony w WTZ, który wsparł by niepełnosprawnych i odciążył rodziców?
Bezpodstawnie wyrzucone osoby z WTZ na bruk. Odrzucone i odesparowane od społeczeństwa!
A może jednak powodem wyrzucenia tych osób jest wygoda opiekunów i Pani dyrektor?
Czy może gmina planuje zamknąć placówkę?
Czy to jakiś konkretny, ale cichy plan ?
Gmina która ma być dla mieszkańców, a nie dla wybrańców, bo takie było motto przewodnie Pana Burmistrza, jasno stawia granicę i oddziela osoby niepełnosprawne od społeczności.
Czy osoby wyżej wymienione to wybrańcy losu?
Czy my jako humanistyczne stworzenia, dbające o przywileje, prawo życia, nie mamy obowiązku pomóc ? Tworzyć środowiska przyjaznego, bezpiecznego dla tych ludzi jak w powyższym cytacie z dnia 09.05.25?
Gratuluję wszystkim tym, którzy mają zdrowe dzieci i sami są zdrowi. Łatwo jest decydować i mówić, gdy nie ma się realnego spojrzenia na codzienność.
Apeluję i proszę o szybkie i dobre rozwiązanie tej sprawy.
Z wyrazami szacunku
Mieszkanka Czerska”
(red)
Zobacz również artykuł:
"CZERSK. Petycja od rodziców w sprawie usunięcia uczestników z WTZ w Czersku (WIDEO)"
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.