13-11-20
Czersk. ZDJĘCIA - poniżej
CZERSK. Tablica upamiętniająca bohaterów

Dziś (13.11) władze Czerska odsłoniły tablicę upamiętniającą żołnierzy walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1914 – 1922. Z tej okazji burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski wygłosił okolicznościowe przemówienie – jego treść publikujemy poniżej.
Tablica znajdująca się na budynku Szkoły Podstawowej nr 2 została poświęciona przez księdza proboszcza czerskiej parafii.

„Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Gminy Czersk!
Dnia 11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku nie robiliśmy tego w tradycyjnej formie, gromadząc się przed pomnikiem przy ulicy Dworcowej. Panująca w Polsce i na świecie epidemia koronawirusa uniemożliwia organizowanie uroczystości i dużych zgromadzeń. Nie oznacza to jednak, że mamy zapomnieć o ważnych dla naszego państwa wydarzeniach i rocznicach. Mimo że fizycznie jesteśmy z dala od siebie, powinniśmy być sobie bliscy: zjednoczeni w dumie z naszej historii i w nadziei na lepszą przyszłość.
102 lata temu, dnia 11 listopada 1918 roku podpisano rozejm przypieczętowujący ostateczną klęskę Niemiec w I wojnie światowej. W tych dniach do Warszawy z twierdzy magdeburskiej wrócił Józef Piłsudski, przejmując od Rady Regencyjnej władzę nad armią. Jednak 11 listopada to nie tylko symboliczna data wyrwania Polski spod zaborów i przywrócenia naszej państwowości po 123 latach niewoli. To także symbol naszej wiary w zwycięstwo, miłości do Ojczyzny. Polska odzyskała niepodległość nie tylko dlatego, że I wojna światowa zakończyła się klęską wszystkich trzech zaborców. Polacy odzyskali niepodległość również dzięki temu, że podjęli o nią walkę, że zbudowali wszystko, co jest potrzebne, żeby państwo stworzyć, obronić i wywalczyć jego granice.
Szanowni Państwo!
Od końca 1918 roku na Mazowszu czy w Małopolsce cieszono się już wolnością i odrodzonym Państwem Polskim. Na Pomorzu, w tym w Czersku, jeszcze na wolną Polskę czekano. Od czerwca 1919 roku (od podpisania traktatu w Wersalu) było wiadomo, że znaczna część Pomorza, w tym nasza gmina, została przyznana Polsce. Jednak Niemcy jeszcze tego traktatu nie ratyfikowały. Tymczasem na naszych ziemiach działał Grenzschutz Ost, niemiecka paramilitarna organizacja zbrojnie przeciwstawiająca się odłączeniu wschodnich rubieży od Niemiec. To z oddziałami tej formacji toczyła w Borach Tucholskich boje Polska Organizacja Wojskowa oraz liczne oddziały partyzanckie. Upragniona i długo wyczekiwana Polska zawitała na nasze ziemie dopiero pod koniec stycznia 1920 roku.
W innych regionach Polski ich mieszkańcy walczyli o włączenie do odrodzonej Rzeczypospolitej organizując powstania. Powstanie Wielkopolskie na przełomie lat 1918-19 oraz trzy Powstania Śląskie w latach 1919-21 spowodowały, że do odrodzonej Rzeczpospolitej włączono ziemie na zachodzie i południu Polski.
Nasza Ojczyzna zaraz u progu swojego istnienia stanęła przed olbrzymim zagrożeniem dla swej niepodległości ze strony Rosji sowieckiej, która podjęła próbę wcielenia w życie idei permanentnej rewolucji i eksportu rewolucji komunistycznej na terenie całej Europy. Wojna polsko- bolszewicka trwała przez dwa lata, a jej najważniejszym, decydującym o zwycięstwie Polski akcentem była Bitwa Warszawska z dnia 15 sierpnia 1920 roku.
We wszystkich tych wydarzeniach uczestniczyli nasi rodacy, którzy walczyli o swoją Ojczyznę. Należeli do różnych formacji i organizacji, często też spontanicznie włączali się do różnych akcji skierowanych przeciwko zaborcom. Wielu z nich jest dziś bezimiennych i zapomnianych. Coraz częściej nazywamy ich Żołnierzami Niepodległości. Wielu z nich żyło tu – w Czersku, w Borach Tucholskich, na Pomorzu. Warto przywracać pamięć o nich i czcić ich poświęcenie i męstwo.
To, że dziś nie musimy walczyć o suwerenność Polski nie oznacza, że tak będzie zawsze. Powinniśmy upamiętniać takie momenty w naszej historii jak ten sprzed ponad 100 lat, czcić chwałę bohaterów tamtych czasów. Dlatego jesteśmy tu, przy historycznym budynku Szkoły Podstawowej nr 2, aby odsłonić tablicę upamiętniającą tamte wydarzenia i ludzi, którzy w nich uczestniczyli, poświęcając swoje zdrowie i życie.
Czcijmy więc chwałę bohaterów, którzy 100 lat temu przywrócili niepodległą Polskę, którzy walczyli o jej granice i  przetrwanie. Czcijmy i wspominajmy Żołnierzy Niepodległości.
Dziękuję bardzo.”


(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.