19-05-25
Czersk. ZDJĘCIA, WIDEO
CZERSK. Zobacz jak ma wyglądać APEL w sprawie wilków. Ile drapieżników jest w okolicy? Spór o zmianę w planie zagospodarowania - działki w Czersku. Posiedzenie komisji

Dziś (19.05) obradowała Komisja Rolnictwa, Infrastruktury, Działalności Gospodarczej i Ochrony Środowiska (w składzie: Krzysztof Reszka – przewodniczący, Przemysław Biesek-Talewski, Jacek Grzella) z udziałem pracowników UM i gości. W planach obrad było omówienie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie ul. Łosińskiej w Czersku oraz omówienie projektu uchwały w sprawie wystosowania apelu o podjęcie działań w zakresie zarządzania populacją wilka.

WIDEO z rozpoczęcia obrad:

Plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Łosińskiej zostanie poszerzony o sąsiednie działki, gdyż zmiany dotyczą większej grupy mieszkańców, a kwestii spornej dotyczącej drogi o którą wnioskował pan Zbigniew Lepper, nie udało się na razie rozwiązać. Sprawa zostanie poruszona na sesji RM.

W kwestii liczebności wilków na terenie gminy Czersk i okolic statystyki podała Izabela Knapik:
- Nadleśnictwo Czersk – około 8 sztuk wilków 
- Nadleśnictwo Kaliska – 1 wataha składająca się z 6 sztuk oraz 2 pojedyncze osobniki
- Nadleśnictwo Woziwoda – 4 sztuki
- Nadleśnictwo Rytel - od 9 do 11 osobników
Łącznie od 29 do 31 sztuk.

Przygotowano również projekt apelu do różnych instytucji, który zostanie omówiony podczas następnej sesji RM:

"APEL (projekt - przyp. red) RADY MIEJSKIEJ W CZERSKU W SPRAWIE PODJĘCIA DZIAŁAŃ W ZAKRESIE ZARZĄDZANIA POPULACJĄ WILKÓW

W związku z niebezpieczeństwami, wynikającymi z coraz liczniejszej populacji wilków w Polsce, w tym w regionie Borów Tucholskich, Rada Miejska w Czersku apeluje o podjęcie działań, mających na celu zminimalizowanie ryzyka zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz zmniejszenie skali szkód wyrządzanych przez wilki w gospodarstwach rolnych.

Jako przedstawiciele lokalnej społeczności na co dzień wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, którzy coraz częściej sygnalizują problem nadmiernej populacji wilka szarego oraz związane z tym zagrożenia. Wilki, nie zważając na obecność ludzi oraz różnego rodzaju bariery wchodzą na tereny zagospodarowane przez człowieka i atakują nie tylko zwierzęta gospodarskie, ale również domowe, np. psy i koty. Sytuacja stała się na tyle poważna, że wśród naszych mieszkańców narasta obawa nie tylko o ich mienie, ale także o zdrowie i życie, szczególnie dzieci i osób starszych.

Zdajemy sobie sprawę z konieczności ochrony zagrożonych gatunków zwierząt, do których należą wilki. Dyrektywa siedliskowa Unii Europejskiej przed ponad 30 lat okazała się wyraźnym sukcesem, pomagając ich populacji odbudować się z poziomu bliskiego wyginięcia do ponad 20.000 osobników na całym kontynencie. Z tej liczby ponad 4.000 wilków żyje w Polsce, a na obszarze naszej gminy występuje ich około 30. Jednak tylko w ostatniej dekadzie liczba przedstawicieli tego gatunku w Europie podwoiła się. Ciągła ekspansja wilków, nasilająca się w ostatnich latach, doprowadziła do konieczności sprostania nowym wyzwaniom, w szczególności w odniesieniu do współistnienia tych drapieżników z działalnością człowieka. W całej Unii Europejskiej pojawiły się uzasadnione postulaty rolników i społeczności wiejskich, których bezpośrednio dotyczy rosnąca populacja wilków, o wprowadzenie odpowiednich narzędzi do zarządzania tym gatunkiem. Odpowiadając na oczekiwania obywateli instytucje unijne uznały, że nadszedł czas, aby dostosować przepisy do dzisiejszej rzeczywistości i zrównoważyć wysiłki na rzecz ochrony przyrody z ochroną ludzi i zwierząt hodowlanych.

W dniu 8 maja 2025 r. Parlament Europejski podjął decyzję o zmianie statusu ochrony wilka na poziomie Unii Europejskiej ze ściśle chronionego  „na chroniony”. Decyzja ta wiąże się z koniecznością dostosowania unijnego prawa do zapisów Konwencji Berneńskiej, która dopuszcza bardziej elastyczne podejście do ochrony tego gatunku. Pozwoli to państwom członkowskim UE na większą swobodę w zarządzaniu populacją wilków, aby zminimalizować skutki ich szybko rosnącej liczebności. Możliwe będzie ograniczenie szkód, jakie powodują te drapieżniki oraz znalezienie rozwiązań umożliwiających zrównoważone zarządzanie zasobami przyrody przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa ludziom i stabilności produkcji rolnej.

W związku z powyższym wnioskujemy do polskiego rządu o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad dostosowaniem krajowego systemu ochrony wilka do zmienionego statusu tego gatunku na poziomie Unii Europejskiej, co umożliwi skuteczne zarządzanie populacją tych zwierząt w Polsce."

(red)
 




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.