26-11-18
Czersk. Będzie wniosek radnych o przegląd i doświetlenie
Czerszczanie nie czują się bezpiecznie
na przejściach dla pieszych...

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o wypadku na ul. Starogardzkiej, gdzie został potrącony pieszy przechodzący przez jezdnię (zobacz artykuł). Przypomnijmy, już na miejscu zdarzenia mieszkańcy wskazywali, że dużym problemem są słabo widoczne przejścia dla pieszych w ciągu drogi krajowej 22 biegnącej przez Czersk.

Do tematu odniósł się burmistrz Czerska:
„W piątek, 23.11, byłem w gdańskim oddziale w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, gdzie odbyła się pierwsza rada projektu dla zadania "Rozbudowa drogi krajowej nr 22 na odcinku Chojnice - Czersk". Projektanci przedstawili pierwszą wersję rozwiązań technicznych i zagospodarowania terenu. Projekt przewiduje wiele elementów poprawiających bezpieczeństwo, m.in. lewoskręty, ciąg pieszo-rowerowy na całej długości drogi, chodniki, zatoki autobusowe, a także nowe oświetlenie na terenach zabudowanych. Podobnie będzie na odcinku Czersk - Łąg - Czarna Woda, gdzie także trwają prace projektowe. W obu przypadkach dokumentacja ma być gotowa w roku 2019, a w 2020 powinny się rozpocząć roboty budowlane.
Projekt odcinka Czersk – Czarna Woda obejmie także znaczną część ulicy Starogardzkiej – od odcinka przebudowanego w 2014 roku. Na ulicy Starogardzkiej do końca terenu zabudowanego pojawią się wszystkie elementy wpływające na uspokojenie ruchu i poprawę bezpieczeństwa, takie jak na ulicy Chojnickiej. Będzie też nowe, lepsze, równomierne oświetlenie uliczne. Tak więc w miejscach opisanych przez czytelników bezpieczeństwo znacznie poprawi się po przebudowie ulicy, za 2-3 lata. Do tego czasu ponoszenie jakichkolwiek nakładów finansowych dla rozwiązań tymczasowych wydaje się niecelowe.
W trakcie wizyty w GDDKiA spotkałem się także z zastępcą dyrektora oddziału, panem Karolem Markowskim. Rozmawialiśmy m.in. o doświetleniu przejść dla pieszych na ulicy Chojnickiej, gdzie nie przebudowano oświetlenia ulicznego. To zadanie gmina musiałaby wykonać na własny koszt. W najbliższym czasie oszacujemy możliwości techniczne i koszty wykonania dodatkowego oświetlenia przejść” – napisał do redakcji Przemysław Biesek-Talewski, burmistrz Czerska.

Po publikacji artykułu otrzymaliśmy sygnały od mieszkańców, którzy wskazywali również inne słabo oświetlone przejścia dla pieszych w Czersku, na przykład na ul. Śliwickiej, Dworcowej czy Królowej Jadwigi (przy SP ZOZ), a także w newralgicznych miejscach na terenie gminy, takich jak przy szkole w Łęgu.

Radni - Lucyna Zwiszewska oraz Daniel Szpręga – zapowiedzieli złożenie wniosku do burmistrza o wykonanie przeglądu przejść dla pieszych i ich doświetlenie.

Dziś (26.11) rano burmistrz Czerska powiedział, że taki przegląd można wykonać i zastanowić się nad wprowadzeniem stosownych rozwiązań.

Mieszkańcy podkreślają, że ważne jest to, aby władze w porozumieniu z zarządcami dróg czy też spółką, w zasobach której znajduje się infrastruktura, jak najszybciej podjęły temat. Uważają, że w przypadku berlinki (Czersk) z pewnością nie można czekać do czasu jej przebudowy planowanej w 2020 roku Chojnice – Czarna Woda (m.in. w Czersku: fragment ul. Chojnickiej i Starogardzkiej). Działania muszą być podjęte szybko, bez zbędnej zwłoki, chociaż doraźnie - np. montując dodatkowe oprawy w pobliżu istniejących lamp czy wykonując dodatkowe punkty świetlne.

Przypomnijmy, koszt budowy nowego punktu świetlnego szacuje się na kwotę ok. 5 – 7 tys. zł (jeśli linia kablowa, zasilająca lampę nie ma więcej niż kilkadziesiąt metrów). Z kolei koszt ustawienia lampy w technologii hybrydowej to wydatek rzędu ok. 15 tys. zł. W tym przypadku instalacja może być przeniesiona w inne miejsce po wykonaniu docelowego oświetlenia (np. w Łęgu – budowa oświetlenia przy szkole planowana jest dopiero za ok. 2 lata).

Co ciekawe, wkrótce rusza nabór do kolejnej edycji Programu Razem Bezpieczniej ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie jednym z celów w 2018 roku było dofinansowanie bezpiecznych przejść dla pieszych.

Zobacz informację MSWiA w sprawie naboru do programu – TUTAJ
(dokumenty na 2019 rok, będą dostępne po 27 listopada br.) .

Do tematu wrócimy.

(red)

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.