2-07-23
Gm. Czersk. ZDJĘCIA
Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu

Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu spotkali się 22.06.2023 r (czwartek) w celu omówienia książki Jakuba Nowaka „To przez ten wiatr”.


Jakub Nowak – (ur. 1981 r. w Skarżysku-Kamiennej) – polski pisarz, teoretyk mediów i nauczyciel akademicki.

Literacko debiutował w 2004 opowiadaniem „Struktura dysonansu-legenda”, które zwyciężyło w konkursie „Nowej Fantastyki” i British Council. Otrzymał nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opublikowanie w Nowej Fantastyce 07/2007 opowiadania „Karnawał”. Publikował opowiadania w Nowej Fantastyce i antologiach tematycznych, a także teksty publicystyczne i recenzje w Czasie Fantastyki i Nowej Fantastyce. Jego opowiadania zebrano w 2017 w tomie „Amnezjak”.

W pracy naukowej zajmuje się teoriami komunikacji i mediów, kulturą popularną i społecznymi praktykami korzystania z mediów cyfrowych. Profesor uczelni na UMCS w Lublinie. Lubi chodzić na głośne koncerty.

Kalifornia, rok 1876. Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz wynajmują z przyjaciółmi rancho, aby uprawiać winorośl. Polacy do pobliskiego Anaheim, założonego przez imigrantów z Niemiec, jeżdżą po sprawunki, do golibrody, po whiskey, bójki i inne saloonowe atrakcje.
W kalifornijskim upale, w dusznych, gorących podmuchach wiatru Santa Ana, pod okiem Karola Chłapowskiego, męża Modrzejewskiej, rośnie miłosne napięcie między genialną aktorką, a warszawskim dziennikarzem, którym jest wtedy Sienkiewicz. Niezwykła kobieta, przywykła do świata leżącego u jej stóp i bezczelny trzydziestolatek, który sięgnie po nieosiągalne.

Klubowicze DKK sięgnęli tym razem po debiut literacki Jakuba Nowaka „To przez ten wiatr” – kolaż różnych wydarzeń, różnych historii danych postaci, który podzielił grupę na tych co zachwycili się lekturą i na tych, których książka Nowaka rozczarowała.
„To przez ten wiatr” stanowi powieść, w pewnym stopniu opartą na faktach. Intrygująca historia, która zawiera w sobie ziarnko prawdy. I tutaj zabrakło nam realiów z życia naszej warszawskiej bohemy. Czytając przenieśliśmy się na Dziki Zachód. Poczuliśmy brud, kurz, krew, pot, przemoc, ciężką pracę, pijaństwo, a nawet morderstwo.
Uczestnicy DKK polecają przeczytać książkę jako połączenie realizmu z fantazją przedstawioną w westernowej konwencji o wspólnym przedsięwzięciu ranczerskim Heleny Modrzejewskiej i Henryka Sienkiewicza. Niestety nie znajdziemy w lekturze wątków biograficznych z życia polskich emigrantów, gdyż autor postanowił stworzyć własną wersję wydarzeń.

Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy 24.08 br. na godzinę 16:30 podczas którego dyskutować będziemy na temat książki Zyty Rudzkiej „Ten się śmieje, kto ma zęby”

Mat. GCK Biblioteka Publiczna w Czersku





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.