19-06-20
Gm. Czersk. Czwarty odcinek historii naszej gminy z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego
Czwarta kadencja czerskiego samorządu

W 2002 roku rozpoczęła się kolejna kadencja czerskiej Rady Miejskiej i burmistrza. Dziś publikujemy czwarty odcinek historii naszej gminy z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego.

O ile jeszcze na początku trzeciej kadencji układ sił w radzie był podzielony i nie wiadomo było, które z ugrupowań okaże się tym rządzącym, to zaraz po wyborach jesienią 2002 roku wszystko było jasne. Mieszkańcy gminy Czersk postawili na Wyborcze Forum Samorządowe. Choć WFS zdobyło 11 z 21 mandatów, udało się mu stworzyć stabilną większość w czerskiej Radzie Miejskiej.

Nowa ordynacja
27 października 2002 roku odbyły się wybory samorządowe. Ponownie były one inne niż poprzednie. Mieszkańcy gminy Czersk nie wybierali już 28, ale 21 radnych. Jednak najważniejszą zmianą były bezpośrednie wybory burmistrza.

O funkcję tę ubiegało się czterech kandydatów. Wygrał już w pierwszej turze dotychczasowy burmistrz Marek Jankowski. Uzyskał 57,86 procent głosów. Krzysztof Gogolewski zdobył poparcie na poziomie 26,57 %, Jacek Grzelak – 8,73 %, a Waldemar Bruski – 6,84 %.

Układ w radzie
Jak wcześniej napisaliśmy, WFS uzyskało 11 mandatów w radzie. Drugą siłą było Porozumienie Ziemi Czerskiej – 6 radnych, po dwa mandaty przypadły koalicji SLD-UP i Samoobronie RP.

Na pierwszej sesji czerskiej rady wybrano jej przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. W IV kadencji pracami Rady Miejskiej ponownie kierował Krzysztof Sękielewski, a jego zastępcą był Ireneusz Bojanowski.

Mieszkańcy gminy Czersk wybrali też pięciu radnych powiatowych: Zbigniewa Bielińskiego, Przemysława Bieska, Zbigniewa Manię, Henryka Sikorskiego i Stanisława Wereszczyńskiego.

Od roku 2002 nie funkcjonował Zarząd Miejski – burmistrz stał się jednoosobowym organem wykonawczym gminy. Zgodnie ze zmienionymi przepisami nie można już było łączyć mandatu radnego powiatu z funkcją zastępcy burmistrza. Burmistrz Marek Jankowski powołał na swego zastępcę Jana Gliszczyńskiego. Na sekretarza Gminy, w miejsce odchodzącej na emeryturę po 29 latach pełnienia tej funkcji Krystyny Lorczak, Rada powołała Przemysława Bieska.

Inwestycje
W trakcie czwartej kadencji pojawiła się po raz pierwszy możliwość pozyskania dofinansowania z Unii Europejskiej - najpierw w ramach tzw. środków przedakcesyjnych (m.in. program SAPARD), a później, po przystąpieniu w dniu 1 maja 2004 r. Polski do UE, w ramach programów operacyjnych. W latach 2002 – 2006 gmina inwestowała głównie w wodociągi, kanalizację i drogi. Sieć wod.-kan. powstała między innymi w sołectwach Rytel, Malachin, Gutowiec czy Kurcze. Wykonano też wiele odcinków sieci miejskiej w Czersku. Zbudowano ścieżkę rowerową do Ustronia, drogę do Będźmierowic, remizę OSP we Wiecku, salę sportową przy szkole w Łęgu, zmodernizowano Aleję 1000-lecia w Czersku. Modernizacji doczekała się też remiza w Czersku, gdzie powstało sześć garaży dla strażackich pojazdów. Do użytku oddano też Lokalne Centrum Kultury, Edukacji i Organizacji Pozarządowych w Będźmierowicach. Warto dodać, że w IV kadencji samorządu na placu Ostrowskiego, na 80-te urodziny miasta, pojawiła się czerska fontanna.

Skład Rady Miejskiej w Czersku IV kadencji (2002 – 2006):

Krzysztof Sękielewski – Przewodniczący Rady Miejskiej

Ireneusz Bojanowski – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

Ryszard Baszanowski

Zbigniew Bielawski

Maciej Bruski

Zbigniew Buława

Halina Czapiewska

Krzysztof Gogolewski

Zbigniew Gruźliński

Maciej Jakubowski

Klemens Kiełpiński

Lidia Kroplewska (od 30.09.2003 r.)

Zbigniew Krzoska (wygaśnięcie mandatu 11.09.2003 r.)

Czesław Kuklinski

Stanisław Leszczyński

Krzysztof Majer

Maciej Nawrot

Marek Pestka

Krzysztof Przytarski

Krzysztof Reszka

Grzegorz Stanecki (wygaśnięcie mandatu 01.12.2003 r.)

Henryk Sumionka

Stanisław Trzyński (od 15.01.2004 r.).

 

UM w Czersku





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.