8-07-20
Czersk. ANKIETA, środa 8.07 - 99% na TAK, 1% NIE – głosować można do jutra
Czy w Czersku stanie pojemnik
na nakrętki?

Jutro (9.07) koniec ankiety na FB - zobacz
Przypomnijmy, na początku listopada ubiegłego roku radny Jacek Argasiński złożył interpelację m.in. w sprawie rozważenia możliwości ustawienia przy ul. Dworcowej w Czersku (teren po byłym kiosku przy szkole) tzw. nakrętkomatu, gdzie można wrzucać plastikowe nakrętki. Wtedy inicjatywa nie zyskała aprobaty burmistrza – zobacz.

Ostatnio pojawiają się sygnały, aby pojemnik na nakrętki jednak stanął w Czersku, np. na gruncie prywatnym. Jest też rozważana możliwość na przykład postawienia takiego pojemnika na gruncie gminy (ul. Dworcowa, przy szkole) w sytuacji, gdy ów pojemnik sfinansuje sponsor - szacowany koszt „serca” podobnego do tego z Rytla wynosi ok. 2-3 tys. zł - lub wykona osoba prywatna.  Wtedy byłaby potrzebna zgoda burmistrza na postawienie pojemnika i ewentualnie jego obsługę, jeśli nie znajdzie się podmiot, osoba, która miałaby się zająć sprzedażą nakrętek i przekazywaniem uzyskanych środków na wskazane cele charytatywne.


Niedawno w Czarnej Wodzie pojawił się pojemnik w kształcie serca (na zdjęciu) wykonany przez krewnego małego Olka Lewandowskiego chorującego na SMA. Z uzyskanej informacji wynika, że pojemnik stanął na gminnym gruncie, na co miał wyrazić zgodę burmistrz Czarnej Wody.

2 lipca br. w portalu i profilu na FB Wizjalokalna.pl pojawiła się ankieta z pytaniem skierowanym do czytelników - Czy pojemnik na nakrętki powinien stanąć w Czersku?

Do tej pory (środa 8 lipca, godz. 11.00) wzięło w niej udział 1100 osób, 99% procent odpowiedziało na pytanie TAK, 1% NIE.

Dzisiaj (8.07) pytamy burmistrza – Czy jednak zdecyduje się Pan na ustawienie pojemnika na nakrętki w Czersku, np. we wskazanej wyżej lokalizacji lub ewentualnie wyda zgodę na jego postawienie, gdy znajdzie się sponsor lub osoba, która go wykona, a później, po uzgodnieniu z Panem, będzie go obsługiwać?

Burmistrz Czerska (8.07) :
 - Odpowiadając na interpelację w sprawie „nakrętkomatu”, złożoną w listopadzie ub.r. napisałem, że „nie planuję zakupu i ustawienia pojemnika na nakrętki od butelek plastikowych”, tym bardziej, że koszt zakupu takiego pojemnika, jaki zaproponował pan radny Jacek Argasiński, to kwota ok. 20 tys. zł. Nadal uważam, że zakup tego typu pojemnika nie powinien być finansowany z budżetu gminy. Jednak jeśli jakaś organizacja, stowarzyszenie czy grupa osób pozyska taki pojemnik i zobowiąże się do jego opróżniania i utrzymania w odpowiednim stanie, to oczywiście wyrażę zgodę na jego ustawienie na terenie publicznym, w uzgodnionym miejscu. Przecież np. „serce” na nakrętki w Rytlu stoi na terenie gminnym, którym zarządza burmistrz, a ja nie miałem i nie mam nic przeciwko takiej lokalizacji – stwierdza burmistrz Przemysław Biesek-Talewski.

(red)

ANKIETA – można głosować do jutra:

https://www.facebook.com/wizjalokalna/posts/277739473660489

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.