3-06-20
Czersk. Burmistrz: Zgodnie z założeniami budynek dworca PKP ma pełnić docelowo trzy funkcje
Czytelnik: Kiedy powstanie muzeum Ziemi Czerskiej?

Jeden z naszych czytelników zadaje pytanie w sprawie powstania muzeum w Czersku. Temat w ostatnich latach przewijał się podczas różnych dyskusji. Na miejsce prezentacji ekspozycji wskazywano na przykład dworzec PKP.

- Kiedy powstanie muzeum Ziemi Czerskiej? – pyta czytelnik, który uważa, że jest konieczność uruchomienia tego rodzaju oferty dla np. turystów, bo placówka wzmocniłaby atrakcyjność Czerska.

- Zgodnie z założeniami budynek dworca PKP ma pełnić docelowo trzy funkcje. Wschodnia część obiektu, przebudowywana obecnie w ramach projektu rewitalizacji, będzie przeznaczona na cele społeczne. Część środkowa będzie w dalszym ciągu pełniła funkcje transportowe. Z kolei skrzydło zachodnie ma zostać przeznaczone na cele muzealno-wystawiennicze. Przebudowa tej części budynku dworca będzie możliwa po uzyskaniu dofinansowania zewnętrznego. Powinno do niej dojść w ciągu kilku najbliższych lat. Wówczas może powstać wystawa pokazująca historię naszego miasta i gminy. Nie będzie to raczej muzeum w myśl ustawy o muzeach – utworzenie i prowadzenie takiej instytucji jest bardzo kosztowne. Możliwa jest jednak współpraca z istniejącymi już placówkami, jak np. z Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach, które prowadzi filię w Odrach – wyjaśnia Przemysław Biesek-Talewski, burmistrz Czerska.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.