13-11-20
Czersk. Odpowiedzi udziela sekretarz gminy
Czytelnik: Wczesnym rankiem flagi
opuszczono i skrzętnie schowano do magazynu


Wczoraj (12.11) otrzymaliśmy list od czytelnika w sprawie flag państwowych, które są podnoszone przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Czersku. Dziś (13.11) do listu odnosi się sekretarz gminy.


„Kto nie lubi polskiej flagi

Mija 102 rocznica odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego. Nie minęło jeszcze 24 godziny od wczorajszych uroczystości z udziałem Prezydenta o godz.12.00 w Warszawie. W mieście Czersk na prywatnych posesjach i niektórych budynkach użyteczności publicznej,wciąż są widoczne flagi państwowe.

A co w naszym Urzędzie Miasta ? Wczesnym rankiem flagi opuszczono i skrzętnie schowano do magazynu.
Kto wykazuje się tak nieopieszałą zapobiegliwością ? Stoją więc trzy gołe maszty przed Urzędem w centrum miasta, gdzie dziennie przejeżdżają setki samochodów..

PS
Po ostatniej kompromitacji w rocznicę Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku oraz Święta Wojska Polskiego (nie wywieszono wówczas flagi państwowej), teraz obserwujemy kolejny kwiatek włodarzy miasta. Zaiste imponujące myślenie i pełnienie funkcji publicznych.

Jerzy Chirek”


Dziś do listu odnosi się sekretarz gminy:

„Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych orzeł biały, biało-czerwone barwy i "Mazurek Dąbrowskiego" są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.

Ten sam przepis reguluje zasady używania symboli narodowych, w tym flagi. Jak czytamy w art. 7 przytoczonej wyżej ustawy flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych oraz zaleca się ją podnosić lub umieszczać na budynkach mieszkalnych lub przed budynkami mieszkalnymi oraz na budynkach lub przed budynkami, w których prowadzi się działalność gospodarczą lub w innych miejscach niż wymienione w ust. 1 i 2 - z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym.

Święto państwowe w dniu 11 listopada wprowadzono ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości. Ustawa przewiduje, że święto to trwa 1 dzień – właśnie 11 listopada i  w tym dniu przed Urzędem Miejskim w Czersku, podobnie jak w całym mieście, zostały podniesione flagi państwowe. Ustawa natomiast nie przewiduje żadnego okresu przejściowego lub 1, 2, 3, … wielodniowej „oktawy”  Narodowego Święta Niepodległości, w której jeszcze podnosi się flagę państwową. Czwartek 12 listopada dla większości Polaków, w tym mieszkańców naszej gminy był już normalnym dniem pracy, w którym zgodnie z przytoczoną na wstępie ustawą flagi państwowej się nie podnosi.

Zgodnie z duchem ustawy używanie symboli narodowych ma mieć taki charakter, aby ich nie nadużywać. W przeciwnym bowiem razie zatracimy uroczysty charakter odwoływania się do tych wartości, które mamy i chcemy otaczać czcią i szacunkiem. Dlatego właśnie precyzyjnie określono obowiązki jednostek samorządu terytorialnego oraz zalecenia dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej  w tym zakresie, a Gmina Czersk w pełni zastosowała się do obowiązujących przepisów.

Z poważaniem

Grzegorz Zabrocki
Sekretarz Gminy”


(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.