25-09-19
Powiat chojnicki. Mundurowi przestrzegali
Debata w Czersku z seniorami o oszustach
i bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Wczoraj (24.09) w siedzibie Domu Seniora „Wigor” w Czersku odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu osób starszych. Seniorzy mieli okazję wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat nurtujących ich problemów oraz dowiedzieć się więcej na temat działań Policji. Głównym celem spotkania było podniesienie świadomości jego uczestników na temat związany z różnymi zagrożeniami. Ponadto seniorom przypomniano czym jest i jak działa aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Policjanci z Czerska i Chojnic przeprowadzili debatę na temat bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa ogólnego osób starszych. Podczas spotkania policjanci informowali o różnych zagrożeniach, które występują na drodze oraz zachęcali do noszenia elementów odblaskowych. Ponadto uczestniczący w spotkaniu profilaktyk przybliżył jak działa aplikacja Moja Komenda, mówił również o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa przy czym zaprezentował film instruktarzowy przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku. Ponadto funkcjonariusze wspólnie z uczestnikami debaty omawiali różne przykłady związane z oszustwami na wnuczka czy funkcjonariusza oraz na co zwracać uwagę żeby nie doszło do oszustwa. Tutaj także wyświetlono seniorom kilka spotów i filmów związanych z oszustwami.

Mundurowi przestrzegali także przed różnego rodzaju kradzieżami do których dochodzi m.in. na zakupach czy też w rejonach nekropolii podczas porządkowania grobów bliskich osób, a także apelowali by do swoich mieszkań nie wpuszczać osób pod pretekstem wymiany jakichkolwiek urządzeń, czy też rzekomo prowadzonych kontroli. Apelowali, żeby byli bardziej ostrożni i kierowali się zasadą ograniczonego zaufania, kiedy ktoś pukając do ich drzwi prosi o pomoc czy podanie szklanki wody, bo to zazwyczaj kończy się utratą oszczędności które seniorzy zbierali przez całe życie.

Na zakończenie odbyła się dyskusja, podczas której jej uczestnicy dopytywali o różne kwestie dotyczące problematyki ruchu drogowego i zadawali pytania. Tego typu spotkania mają ogromne znaczenie, gdyż dzięki nim można poznać oczekiwania osób starszych oraz dają one możliwość wymiany informacji pomiędzy Policją, a mieszkańcami. Na zakończenie debaty, jej uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.