29-04-22
Czersk. Czy będą chętni na wynajem mieszkań oferowanych przez SIM?
Dlaczego przyszły wykonawca nowych bloków
przy ul. Długiej w Czersku wycofywał się?
Jaki będzie koszt wynajęcia mieszkań w ramach SIM?


Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Czersku (26.04) poruszono kwestię budowy bloków (mieszkania komunalne) przy ul. Długiej w Czersku - o którą zapytał radny Daniel Szpręga - oraz wznowienia przetargu dotyczącego tej inwestycji.

- Jeżeli chodzi o rezygnację z zawarcia umowy przez firmę, która wygrała przetarg na budowę bloków na ulicy Długiej - przetarg był już w lutym rozstrzygnięty, z dobrą dla nas ceną i potem wykonawca miał problemy z uzyskaniem zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Robił kilka prób, czy gwarancji bankowej czy gwarancji ubezpieczeniowej, czy znalezienia kogoś kto mu pomoże wyłożyć pieniądze w gotówce i to trwało niestety aż 2 miesiące i w międzyczasie z tym wykonawcą już wybranym przedłużaliśmy okres związania ofertą i przedłużaliśmy wadium - odpowiedział burmistrz Przemysław Biesek-Talewski.

Pozostałe oferty w tym czasie wygasły, a ostatecznie wybrany wykonawca wycofał się z realizacji. Mimo tego, odbyły się nieoficjalne rozmowy, jednak pozostałe firmy nie były zainteresowane wykonaniem inwestycji za podaną stawkę. Pojawiła się konieczność unieważnienia postępowania i ogłoszenia kolejnego przetargu.

Fragment sesji dotyczący omawianego tematu jest do obejrzenia i odsłuchania pod linkiem:
https://youtu.be/keqvYHtG04g?t=3423



Jaki będzie koszt wynajęcia mieszkań w ramach SIM?

Z kolei podczas konferencji prasowej (27.04) omówiono temat powstania innych bloków, też przy ulicy Długiej - chodzi 2 budynki z 18 mieszkaniami w I etapie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

- W ubiegłym roku gmina Czersk stała się członkiem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej pod nazwą KZM Pomorze. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa do przedsięwzięcie, które jest realizowane dzięki ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, a więc jest to budowa mieszkań ze średnim czynszem dla wszystkich, których nie stać na kupno własnego mieszkania ale jednocześnie nie mieszczą się już w grupie, której przysługuje mieszkanie komunalne – informowała o inicjatywie wiceburmistrz Bogumiła Ropińska.



- Założeniem budownictwa o umiarkowanym czynszu były dwa podstawowe elementy: pierwszy to stosunkowo niskie koszty realizacji zadania, drugi to stosunkowo niskie koszty kredytów czy obsługi tych środków które trzeba pożyczyć na potrzeby budowy. I niestety trafiliśmy na czas w którym te dwa elementy takie tanie nie są. Po pierwsze koszty inwestycji bardzo rosną, tu zakładane 9 tys. zł za m2 powierzchni mieszkania to jest już duży koszt. Kredyt mimo tego, że będzie preferencyjny też nie będzie tani, bo oprocentowanie rośnie, więc jest pytanie, czy uda się uzyskać umiarkowalność czynszu ,czy będą chętni na takich zasadach mieszkania wynająć. Bo takie było założenie, że to będzie dla osób zbyt dobrze sytuowanych na mieszkanie komunalne, na które są określone kryteria, gdzie czynsz jest stosunkowo niski, ale też takich, którzy nie chcą lub nie są w stanie wybudować czy kupić mieszkania czy domu lub nie są w stanie płacić czynszu komercyjnego. A biorąc pod uwagę te dwa elementy, czyli duże koszty inwestycji i duże koszty obsługi kredytu potrzebnego na realizację tego zadania  może się okazać, że ten czynsz będzie na poziomie tego komercyjnego i to będzie pewien problem. Niemniej nie przekonamy się dopóki nie spróbujemy, czyli dopóki nie uzyskamy montażu finansowego, spółka nie ogłosi przetargu i wtedy będzie wiadomo jakie są rzeczywiste koszty realizacji tego zadania - dodał burmistrz Przemysław Biesek Talewski.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.