19-05-20
Powiat chojnicki. Chłopcy z Placu Broni, Kobranocka i Sztywny Pal Azji w przyszłym roku
Dni Chojnic odwołane. Gwiazdy zakontraktowane za rok

- Planujemy te wydarzenia ograniczyć właściwie tylko do Jarmarku Świętojańskiego i być może małej sceny, na której byśmy prezentowali chojniczan czy zaprzyjaźnione zespoły lub osoby. Oczywiście tylko, jeśli stan pandemii na to pozwoli - mówi burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.


Zapoczątkowana 24 lata temu umowa partnerska owocuje dzisiaj w wielu dziedzinach. Na zdjęciu George Moenikes i Arseniusz Finster podczas Dni Chojnic w 2016 r.   |  fot. ilustracyjne

To już pewnie, że Dni Chojnic, w tym roku połączone z dniami powiatu, nie odbędą się w takiej formie do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Na pewno na Starym Rynku nie zagrają zaplanowane gwiazdy, tj. Chłopcy z Placu Broni, Kobranocka i Sztywny Pal Azji. Wszystkie formacje zostały natomiast zakontraktowane już na przyszły rok. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa na pewno w czerwcu, Chojnic nie odwiedzą też delegacje z miast partnerskich. Być może w późniejszym terminie przyjedzie Georg Moenikes.

Będzie to wizyta pożegnalna, ponieważ burmistrz Emsdetten podjął decyzję, że na jesieni nie weźmie już udziału w wyborach na ten urząd. - Terminu jeszcze nie ma.  Uzależniamy ten przyjazd i sposób organizacji wizyty od pandemii, która jeszcze cały czas panuje. Przypominam, że razem współpracujemy od przynajmniej 21 lat. To jest naprawdę wielki przyjaciel i honorowy obywatel miasta Chojnice. Zawsze można na niego liczyć. Fantastyczny człowiek, który jak się za coś zabiera to jest święte - mówi Arseniusz Finster.

George Moenikes, w fotelu burmistrza miasta zasiada od 1999 roku. W tym czasie dbał nie tylko o zacieśnianie się polsko-niemieckiej więzi, ale także wspierał finansowo i sprzętowo chojnickie szkoły, szpital, hospicjum. - Był dla nas zawsze kiedy my tej pomocy potrzebowaliśmy. Między innymi za to otrzymał tytuł zasłużonego mieszkańca miasta Chojnice - podsumowuje Arseniusz Finster.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.