27-09-18
Region. Osowo 2018
Dożynki Gminne w gminie Karsin

Tegoroczne Dożynki Gminne w gminie Karsin odbyły się w niedzielę 23 września w Osowie. Na zaproszenie samorządu gminnego przybyli na nie m.in. radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Dariusz Męczykowski, Starosta Kościerski Alicja Żurawska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego Józef Modrzejewski.

Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza Święta dziękczynna za plony oraz w intencji rolników odprawiona w kościele p.w. Św. Maksymiliana Kolbego, którą sprawował proboszcz parafii w Osowie Ks. Mirosław Wensierski przy koncelebrze Dziekana Dekanatu Bruskiego Ks. Dominika Szulwica z Parafii w Karsinie. W okolicznościowej homilii proboszcz z Osowa podziękował rolnikom za trud ich codziennej pracy oraz udzielił błogosławieństwa na kolejny rok. Podczas mszy świętej poświęcono także dożynkowy bochen chleba oraz kunsztowne, utkane z kłosów zboża i kwiatów polnych wieńce dożynkowe, które przygotowały poszczególne sołectwa z terenu gminy.

Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego prowadzonego przez orkiestrę OSP Osowo na boisko przy Domu Kultury w Osowie gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Część oficjalna dożynek rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego po czym gospodarz gminy Karsin – Wójt Romana Brunke przywitał zgromadzonych gości, rolników oraz wszystkich przybyłych mieszkańców gminy.

Dożynkowy bochen chleba na ręce Wójta oraz Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Jana Wardyna przekazali tegoroczni starostowie dożynek państwo Karolina i Sylwester Śledź z Ostrzego Wilka. Sekretarz Gminy – Tomasz Urbański dokonał prezentacji tegorocznych starostów, po czym nadszedł czas na wystąpienia wójta i gości. W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Karsin podziękował rolnikom za ich ciężką pracę oraz kultywowanie tradycji rodzinnych i narodowych. Dokonał również podsumowania minionego roku rolniczego oraz zadań jakie zrealizował w tym czasie samorząd.

Podczas dożynek odbyło się także podsumowanie XXIV edycji Gminnego Konkursu „Piękna Wieś”, w którym uczestniczyło 77 zagród. W kategorii zagrody rolnicze przyznano dwa pierwsze miejsca, które otrzymali Wioletta i Ireneusz Talewscy oraz Marzena i Sławomir Knitter. W kategorii zagrody nierolniczej również przyznano dwa pierwsze miejsca, które otrzymali Jolanta i Henryk Rajscy oraz Katarzyna i Mariusz Cybulscy. W tym roku w kategorii obiekty użyteczności publicznej zwyciężył Dom Pomocy Społecznej w Ciesewiu.  Zwycięzcom, jak i wyróżnionym nagrody wręczali Starosta Kościerski Alicja Żurawska oraz Wójt Gminy Karsin Roman Brunke.

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły „Osowianka” z Osowa, "Kaszuby" z Karsina i Wiela oraz „Mareszka” z Karsina. Na koniec części artystycznej licznie zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu Mariusza Kalagi. Po koncercie organizatorzy dożynek zaprosili gości na poczęstunek do Domu Kultury, a na zakończenie odbyła się zabawa ludowa. Organizatorzy dożynek szacują, że w tegorocznych dożynkach gminnych w Osowie udział wzięło około 800 osób.

(MK)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.