18-10-18
Czersk. Relacja
Dwójka świętuje z Orędownikiem
Niepodległości Janem Pawłem II

W piątek, 12 października, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku obchodziła swoje święto pod hasłem „Jan Paweł II – Orędownik Niepodległości”. Obchody Święta Szkoły rozpoczęły się od uroczystego apelu, na którym klasy IV i VII złożyły ślubowanie, a młodzież gimnazjum i czwartoklasiści przedstawili montaż słowny.  Samorząd Szkolny przypomniał zebranym o nadchodzącym Dniu Edukacji Narodowej i złożył wszystkim pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia.

W następnym punkcie obchodów „nowi” uczniowie szkoły zmagali się z ortografią, historią oraz wiedzą o papieżu Polaku i rywalizowali w konkurencjach sportowych podczas „Festynu o Papieskie Kremówki” zorganizowanego przez polonistki. Najlepsi okazali się przedstawiciele klas sportowych. W tym czasie dla pozostałych uczniów odbywał się piknik naukowy, w ramach którego  zorganizowano warsztaty chemiczne, fizyczne oraz przyrodnicze. Tematyka warsztatów to:  „Chemia kolorów”, „Wściekły azot”, „Mechanika nietypowego silnika”, „Para i dym”, „Mikroświat”.  Interaktywne zajęcia z przedmiotów przyrodniczych okazały się bardzo atrakcyjne dla wszystkich uczniów.

 Najmłodsi wzięli udział w „Warsztatach pszczółki Mai”, gdzie poznali budowę oraz rodzaje pszczelich domów i osiedli (ule i pasieki). Zobaczyli, jak wygląda i do czego służy strój pszczelarza. Zetknęli się także z produkcją miodu. Własnoręcznie wykonali  wyjątkowe świecie z wosku pszczelego. Klasy IV oraz I i II  również wykonywały świeczki (parafinowe) w ramach warsztatów świecowych.  Efekty pracy uczniów – świecowe upominki – okazały się wspaniałym prezentem dla rodziców.

Klasy V i VI natomiast uczestniczyły w warsztatach historycznych przygotowanych przez nauczycielkę historii i bibliotekarkę. Trzecioklasiści z gimnazjum zarysowali dzieje Polski w swojej prezentacji przygotowanej dla młodszych kolegów.  W oparciu o prezentację uczniowie rozwiązywali krzyżówkę. Dobrej zabawy dostarczyło młodzieży wspólne śpiewanie piosenki „Urodziłem się w Polsce” oraz konkurs „Odgadnij, kim jestem”. Uczniowie z klasy Vd włożyli dużo wysiłku w przygotowanie strojów postaci historycznych, które stanowiły zagadkę dla uczestników warsztatów. Rozpoznawanie postaci okazało się dużym wyzwaniem.  W ramach zajęć grupowych powstał plakat    „Życzenia dla Niepodległej”. Następnie klasy udały się na prezentację zatytułowaną „Spotkanie z Janem Pawłem II”.

Klasy VIII przygotowały wystawy tematyczne „ Z Janem Pawłem II w podróży po Polsce”. Swoje prezentacje uczniowie wzbogacili ciekawostkami z różnych regionów Polski. Znalazły się tutaj potrawy oraz stroje charakterystyczne dla regionu odwiedzonego przez patrona szkoły. Najlepsi okazali się górale (VIIID), czym udowodnili, że ukochany region Jana Pawła II zawsze i każdemu ma wiele do zaoferowania. Pozostałe „regiony” również stanęły na wysokości zadania, ukazując piękno naszej Ojczyzny.  Nie zabrakło wspólnego śpiewania „Barki”.

Uczniowie klas III gimnazjum w ramach projektu profilaktycznego zostali objęci warsztatami z zakresu profilaktyki uzależnień.  Tematyka zwalczania nałogów jest niezbędna w edukacji młodzieży na co dzień. Nie zapominamy jednak o konieczności powtórek materiału do nadchodzących egzaminów, dlatego klasy VIII i III udały się do Domu Kultury na spektakl „Dziady”, który w przekonaniu młodzieży był interesujący. Udało się więc połączyć przyjemne z pożytecznym.

Nie zabrakło również atrakcji dla naszych najmłodszych podopiecznych. Pierwszo i drugoklasiści w aktywny sposób poznali zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Mieli również okazję zetknąć  się z sylwetką Jana Pawła II oraz uczestniczyć w zajęciach historycznych pt. „Kto ty jesteś?”. Własnoręcznie projektowali symbole narodowe.  Wszystkie atrakcyjne zajęcia przygotowały wychowawczynie klas I – II,  a rodzice „maluchów” zadbali o smaczny poczęstunek (gofry i kanapki).

Zajęcia kończyły się przyznaniem dyplomów, nagród i słodkich upominków dzięki darczyńcom;  Aktywnej Dwójce - Stowarzyszeniu „Barka” i Radzie Rodziców. Społeczność szkolna dziękuje Rodzicom i Sponsorom za możliwość zorganizowania Święta Szkoły, niecodziennych warsztatów, zakupu nagród oraz uraczenia wszystkich słodyczami.

Uczniowie „Dwójki”,  dzięki zaangażowaniu wychowawców i nauczycieli, spędzili pełen wrażeń i emocji dzień, z którego wynieśli wiele pozytywnych doświadczeń i poszerzyli swoją wiedzę o patronie szkoły i historii swego kraju.

Mat. SP 2 Czersk

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.