5-06-20
Powiat chojnicki. Działania „Prędkość”- podsumowanie
W Gutowcu przekroczenie szybkości i... cofnięty licznik

W trakcie wczorajszej (4.06) akcji „Prędkość” policjanci z chojnickiej drogówki szczególnym kontrolom poddawali  kierowców przekraczających dozwoloną przepisami prędkość na danym odcinku drogi, a zwłaszcza w obszarach zabudowanych. Funkcjonariusze skontrolowali 48 pojazdów. 

W trakcie kontroli odnotowali ponad 36 przypadków, gdzie kierujący dopuścili się  naruszenia przepisów, w tym  w 19 przypadkach przekroczenia dozwolonej prędkości, która ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo na drodze oraz ilość tragicznych zdarzeń.

Ponadto podczas jednej z  kontroli również związanej z przekroczeniem prędkości w miejscowości Gutowiec funkcjonariusze stwierdzili, że pojazd którym kierował 60-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego ma cofnięty licznik o około 150 tys. kilometrów.
Policjanci  wykonali oględziny pojazdu, sporządzili protokoły oraz dokumentację służbową. Ponadto na podstawie zebranego materiału dowodowego, kolejne czynności w tej sprawie będą realizować policjanci z czerskiego komisariatu w celu wyjaśnienia ww. nieprawidłowości.

 Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność spoczywa na osobie zlecającej ingerencję w licznik, jak i na wykonawcy takiej usługi.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.