25-09-19
Czersk. Relacja
Dzień Kropki w Szkole Podstawowej
nr 1 im. J. Korczaka w Czersku - kreatywna
zabawa uczniów klas trzecich

Dnia 15 września w wielu krajach obchodzi się Międzynarodowy Dzień Kropki. Uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Korczaka w Czersku aktywnie włączyli się w obchody tego święta już 13 września.

Inspiracją do wspólnej zabawy była historia małej Vashti – bohaterki książki Petera Reynoldsa pt. „Kropka”, która właśnie dzięki kropce uwierzyła w siebie. W dniu tym szczególną uwagę zwracamy na kreatywność, talent i odwagę w pokonywaniu trudności – Uwierz w siebie! Każdy ma talent! Zajęcia w szkole już od rana zapowiadały się wyjątkowo. Uczestnicy zabawy wyróżniali się na holach strojami z elementami kropek i kolorowymi parasolkami. Po przypomnieniu historii Vashti dzieci w grupach wykonywały różne zadania, pozwalające odkryć znaczenie swoich mocnych stron i wiary w siebie. Jedno z zadań związane było z alfabetem Braille’a, którym na co dzień posługują się osoby niewidome. Przy pomocy kropek uczniowie odkodowywali i kodowali różne wyrazy m.in. swoje imię. Pracowali indywidualnie pisząc kilka słów o sobie (mam talent do …, najbardziej lubię …, w wolnym czasie chętnie …, najbardziej lubię w sobie…) i wymyślonym przez siebie stworku „Kropku”, Śniadanie tego dnia też było w kropki, kółeczka. Z pokrojonych owoców i warzyw powstawały ciekawe, barwne, kropkowe kompozycje. Były smaczne i zdrowe. Wzorując się na Vashti dzieci wykonywały impresje plastyczne z kropek, w ten sposób udowodniły, że kropki są wszędzie. Wielką niewiadomą od początku dnia były przyniesione przez uczniów parasole. Okazało się, że przy ich pomocy można było pokazać na boisku szkolnym różne figury, symbole. Chociaż parasole różniły się kolorami, to jedną rzecz miały wspólną – kształt kropki. Dzieci dumnie prezentowały przyniesione parasolki w układach statycznych i dynamicznych. Na wesołej zabawie dzień minął bardzo szybko i radośnie. Uśmiechnięte miny uczestników świadczyły o tym, że był udany.

Dziękujemy uczniom klas trzecich za udział w zabawie oraz wychowawczyniom za współpracę i fotograficzne reportaże.

Mirosława Knitter
Maria Łangowska
SP 1 w Czersku

GALERIA ZDJĘĆ - TUTAJ

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.