23-03-20
Powiat chojnicki. Podobne zdarzenia na terenie pow. chojnickiego
Fałszywi pracownicy administracji okradli seniorkę

Policjanci z Chojnic wyjaśniają okoliczności przestępstwa, do którego doszło wczoraj na szkodę 72 - letniej mieszkanki jednego z osiedli mieszkaniowych w Chojnicach.


Policja ostrzega przed działalnością fałszywych hydraulików. Apelujemy o wzmożoną ostrożność w kontaktach z obcymi osobami.   |  fot. ilustracyjne/thehill.com

Do drzwi seniorki zapukały dwie osoby podszywające się pod pracowników administracji, którzy chcieli udrożnić rury. Właścicielka mieszkania wpuściła nieproszonych gości do środka, oszuści pod pozorem kontroli instalacji wodno - kanalizacyjnej okradli seniorkę z pieniędzy, które miała schowane w mieszkaniu. Przestępstwo, do którego doszło wczoraj (22.03.br) w mieszkaniu 72 - latki ma scenariusz bardzo podobny do zdarzeń, które były już odnotowywane na terenie naszego powiatu.

Sprawcy kradzieży podszywają się pod hydraulików, administratorów. Przestępcy pukają do drzwi osób starszych i przekonują, że w mieszkaniu należy sprawdzić instalację wodną lub kanalizacyjną. Podczas wizyty jeden z oszustów zajmuje uwagę właściciela mieszkania podczas sprawdzania prawidłowości działania sieci wodno - kanalizacyjnej, angażuje właściciela do nadzorowania prac, angażując przy tym w zadania w celu sprawdzenia drożności rur.

Takie działania, rzekomych hydraulików dają przestępcom możliwość szybkiego splądrowania mieszkania w poszukiwaniu gotówki i innych kosztowności. Po kilku minutach po złodziejach nie ma już śladu, a straty wynikające z ich działalności są bardzo dotkliwe. Ostrzegamy przed kontaktami z obcymi osobami. Szczególnie narażeni na takie przestępstwa są seniorzy, często mieszkający samotnie.

Apelujemy o szczególną ostrożność w przypadku, gdy do drzwi zapuka hydraulik, gazownik, elektryk lub pracownik administracji. Legalnie działający pracownicy muszą posiadać identyfikator lub dokument tożsamości. Informacja o różnego rodzaju usługach jest zazwyczaj wywieszana kilka dni wcześniej na drzwiach wejściowych. Zanim wpuścimy nieproszonego gościa do mieszkania musimy mieć pewność, że został skierowany do naszego mieszkania przez odpowiednie przedsiębiorstwo.

Oszust może maskować się pod różnymi postaciami - nasza czujność i ograniczone zaufanie pomoże uniknąć przykrych konsekwencji. Wszystkie niepokojące sygnały i spostrzeżenia należy natychmiast przekazywać dyżurnym Policji lub pod nr alarmowym 112.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.