18-12-20
Gm. Czersk. Ludzie protestują, chcą zablokować berlinkę i odwiedzić starostę
Brak przejazdu. Most zamknięty i wyłączony z użytkowania

Mieszkańcy dopytują kiedy w końcu będzie przejezdna droga powiatowa w Zawadzie. Po zamknięciu mostu w tej miejscowości - na początku października br. - żadne prace na wspomnianym obiekcie na rzece Niechwaszcz nie są prowadzone. Przejazdu jak nie ma, tak nie ma.

Dziś (18.12) ludzie wyrazili swoje oburzenie. Spotkali się z sołtysem Wiecka i dzierżawcą pobliskiej elektrowni wodnej.

Most został zamknięty po tym, jak w opinii urzędników, dzierżawca elektrowni wykonał szerszy zakres prac niż wynikało ze złożonej dokumentacji. Dzierżawca z kolei wyjaśnia, że most był w złym stanie, prawie się „rozpadł” w trakcie prowadzenia prac. W związku z tym został odbudowany z materiałów o dużej nośności, więc jego obecny stan jest lepszy niż przed modernizacją. Na tę okoliczność dysponuje stosowną ekspertyzą. Jego zdaniem urzędnicy utrudniają zalegalizowanie wspominanych prac.
Mieszkańcy są zdeterminowani. Dziś zapowiedzieli akcję protestacyjną jeśli nie będzie szczęśliwego finału sprawy. Mają dość uciążliwych objazdów. Jeśli w krótkim czasie temat nie zostanie zakończony, to wyjdą na ulicę, chcą blokować berlinkę i odwiedzić osobiście starostę.

Od wczoraj barierki blokujące wjazd są przytwierdzono do podłoża. Żaden pojazd nie przejedzie.

Wcześniej otrzymaliśmy listy od czytelników. Treści poniżej:

„Chciałabym za pośrednictwem portalu wizjalokalna.pl uzyskać informację, jak długo jeszcze będzie obowiązywał zakaz ruchu przez most w Zawadzie? Od 1 października droga jest zamknięta. Żadne prace nie są wykonywane. A mieszkańcy mają jeździć objazdem liczącym kilkanaście kilometrów, żeby dostać się do Łęga. Moim zdaniem sytuacja jest kuriozalna. Jeśli most wymaga naprawy to niech ktoś zacznie w końcu ten remont. Jak długo mieszkańcy mają czekać? Cierpliwość też ma swoje granice.

Mieszkanka Zawady”


"Posiadam gospodarstwo rolne w miejscowości Zawada. Od początku października remontowany jest most na rzece Niechwaszcz. Wprowadzony został objazd o długości 11 km. W tym czasie zbyt dużo prac nie zostało wykonane. Mamy XXI wiek, nowoczesne technologie i ogromne maszyny budowlane. Most jest małych rozmiarów. Codziennie przez objazd nadrabiam w dwie strony 22 kilometry, plus swój czas prywatny. Dlaczego ten remont tak długo trwa? Kiedy zostaną zakończone prace? Gdzie leży problem? Czy ktoś zwróci koszt paliwa?

z wyrazami szacunku
Mieszkaniec Zawady"


Prezentujemy informację, która dziś (18.12) dotarła ze Starostwa Powiatowego w Chojnicach:
„Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego most został zamknięty i wyłączony z użytkowania ze względu na dokonanie samowoli budowlanej. Do sprawy odniesie się nadzór budowlany. W przyszłym tygodniu starosta spotka się z burmistrzem Czerska i inspektorem nadzoru budowlanego” – napisała Monika Niemczyk z chojnickiego starostwa.

Sołtys Wiecka, Zbigniew Stanke proponuje, aby samorządy na czas załatwienia sprawy zorganizowały przeprawę tymczasową obok wspomnianego obiektu. Czy pomysł jest możliwy do zrealizowania? Czas pokaże. Spotkanie włodarzy – w przyszłym tygodniu.

Do sprawy wrócimy.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.