18-06-21
Gm. Czersk. Sekretarz: Proces rekrutacji do przedszkoli jest w toku
Czytelniczka: W Łęgu aż 31 dzieci nie zostało zakwalifikowanych!

Otrzymaliśmy sygnał od mieszkańców w sprawie naboru dzieci do przedszkola w Łęgu.  

„15 czerwca pojawiła się lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Według prawa, które zmieniono kilka lat temu przedszkole bądź gmina ma obowiązek przyjąć 3-latków do przedszkola. Niestety w Łęgu aż 31 dzieci nie zostało zakwalifikowanych! Władze ciągle powtarzają, że robią wszystko, aby jak najwięcej maluchów mogło pójść do przedszkola, a to nie jest prawda. Wystarczy, aby tak jak w zeszłym roku oddziały zerowe miały naukę w budynku szkoły w Łęgu i wtedy nie byłoby żadnych problemów, bo miejsce znalazłoby się dla każdego malucha.” - brzmi treść maila, który wpłynął do redakcji.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie sprawy przedstawicieli czerskiego ratusza, dopytując jeszcze o kwestię naboru dzieci z terenu całej gminy.

- Proces rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 jest w toku i organ prowadzący bierze w nim aktywny udział. Co prawda 14 czerwca zostały wywieszone listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, ale obecnie podlegają one przewidzianej prawem weryfikacji i dopiero na koniec czerwca będzie znana właściwa liczba dzieci przyjętych i nieprzyjętych do konkretnych przedszkoli. Następnie rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, a całe postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli zakończy się dopiero w  sierpniu. Obecnie w skali całej gminy do wybranych przedszkoli nie zakwalifikowało łącznie 71 dzieci. Jednocześnie jednak tylko w placówkach publicznych nadal pozostają 42 wolne miejsca. Wartości te będą się jeszcze wielokrotnie zmieniać w trakcie całego procesu rekrutacyjnego. Czwarty oddział w Przedszkolu w Łęgu w ubiegłym roku został utworzony dopiero na etapie postępowania uzupełniającego, gdy znana była rzeczywista liczba dzieci nieprzyjętych do przedszkoli. Nie jest wykluczone, że podobne decyzje zapadną również w tym roku, jednak na tę chwilę byłyby one przedwczesne. Istotny wpływ na ich ostateczny kształt będzie miało rozstrzygnięcie w sprawie złożonego przez Gminę Czersk wniosku o dofinansowanie projektu mającego na celu zwiększenie liczby miejsc w publicznych przedszkolach i szkołach w naszej gminie, w tym uruchomienie oddziałów przedszkolnych w Będźmierowicach. Wniosek pozytywnie przeszedł już ocenę formalną oraz merytoryczną i aktualnie znajduje się na etapie negocjacji z urzędem marszałkowskim – wyjaśnia Grzegorz Zabrocki, Sekretarz Gminy Czersk.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.