5-10-22
Gm. Czersk. ZDJĘCIA
GM. CZERSK. Narada z sołtysami – obecni radni powiatowi. Burmistrz: Przed nami ciężka zima i ciężki rok wymagający wielu ograniczeń (FOTO)

W pierwszej części dzisiejszej (5.10) narady sołtysów i przewodniczących osiedli zgłaszano  obecnym na spotkaniu radnym powiatowym (Teresa Kropidłowska, Maciej Jakubowski, Mateusz Łangowski, Jarosław Schumacher) sprawy bieżące w zasadzie przede wszystkim dotyczące dróg, tzn. ich fatalnego stanu.

Wielu szefów jednostek pomocniczych zadawało pytania m.in. odnośnie dróg: Krzyż-Kwieki-Bielawy, Czersk – Odry, Czersk-Śliwice, Gutowiec-Woziwoda, Rytel-Zapędowo (wkrótce będzie realizacja), Czersk-Brusy, naprawy mostu w Zawadzie (wciąż nie jest wyremontowany, pojazdy z większym tonażem muszą korzystać z długich objazdów), przebiegu Czerskiej Strugi. Zebrani dowiedzieli się, że priorytetem jest modernizacja trasy Czersk – Śliwice. Z ostatnich badań wynika, że na tym trakcie jest największe natężenie ruchu.

Radni powiatowi mówili, że cały czas interweniują, są w bieżącym kontakcie z sołtysami i można im zawsze zgłaszać różne problemy. Burmistrz zasugerował radnym, że może warto zdecydować się na remonty dróg metodą tzw. dużej łaty, co jest tańsze, a na stosunkowo długi czas poprawia stan nawierzchni.

Sołtys Sołectwa Łubna podpowiedział, że jeśli Powiat Chojnicki nie ma środków, aby zaspokoić wszystkie potrzebny, to na przykład można zacząć podnosić poziom bezpieczeństwa (droga Czersk – Odry) poprzez budowę ciągów pieszo-jezdnych, niezależnie, obok jezdni.

Pojawił się również apel radnej Teresy Kropidłowskiej (szefowej Czerskiej Gminnej Rady Seniorów), aby rozważyć powstawanie na terenie sołectw Klubów Seniora, po to by bardziej integrować starsze osoby.

W drugiej części narady burmistrz Czerska omówił realizowane inwestycje gminne. Wspomniał o zadaniach, jak określił trudnych – budowie żłobka, ale też o tych przebiegających terminowo. Naczelnik Przemysław Bloch przybliżył szczegóły przedsięwzięć. Zebrani podnosili tutaj tematy modernizacji gminnych dróg, ale też oświetlenia – obecnie samorządowcy czekają na zapowiadane rządowe wsparcie (wymiana opraw lamp).

Była też mowa o budowie przedszkola w Łęgu (temat przedstawimy w osobnym artykule – po jutrzejszych negocjacjach z wykonawcami). Ponadto włodarz zauważył, że obserwuje coraz niższą  frekwencję na zebraniach wiejskich czy osiedli - dodał, że podobnie dzieje się w innych samorządach o czym informowali go wójtowie i burmistrzowie.  

Sołtysi i przewodniczący osieli usłyszeli, że przyszłoroczny budżet gminy będzie trudny, bo zadań do realizacji jest wiele, a środków na inwestycje stosunkowo mało – rosną koszty nośników energii, usług, itd. Burmistrz podał, że na przykład firmy zaproponowały w przetargu na zimowe utrzymanie dróg ceny od 50 do 100 procent wyższe niż w ubiegłym roku.

- Nie da się w roku szczególnie tak trudnym jak nadchodzący zrealizować wszystkich zadań. Zużycie energii i ciepła – grzejniki, będziemy obniżać, w urzędzie, w świetlicach, remizach – mówił. - Przed nami ciężka zima i ciężki rok wymagający wielu ograniczeń – dodał.

O dodatku węglowym – stanie na dzień dzisiejszy – poinformowała wiceburmistrz (przedstawimy dane jutro, w osobnym artykule). W osobnym materiale umieścimy też zapowiedzi przebudowy DK 22 na terenie gminy Czersk (przybliżone terminy).

(red)

Zdjęcia z dzisiejszej (5.10) narady:





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.