11-04-22
Gm. Czersk. Sołtys: Wracamy do korzeni i wracamy do natury
Nowości w kalendarzu gminnych imprez

25 czerwca odbędzie się I edycja imprezy „I Dobry Grill w Złym Mięsie”, która będzie festiwalem smaków. Z kolei 1 października w sołectwie Złotowo po raz pierwszy zostanie zorganizowana impreza pn. „Święto bani i pszczół”.

Zenon Konefka (na zdjęciu), sołtys Złotowa na ostatniej naradzie sołtysów i przewodniczących osiedli z burmistrzem (07.04) opowiedział szerzej o tym pomyśle („Święto bani i pszczół”):

- Kilka słów dlaczego „bani i pszczół”. Jeżeli chodzi o banie, to jak wszyscy wiedzą, chodzi o dynie, to jest takie nasze tradycyjne nazewnictwo. Wracamy do korzeni i wracamy do natury. Jest to teraz ważne i modne. Dlaczego dynia? Warzywo bardzo zdrowe, ma dużo składników odżywczych. Dynie można przygotowywać na różne sposoby oraz można wykorzystać ich nasiona. Drugim elementem tego święta są pszczoły. Znaczenia pszczół nie da się przecenić, są bardzo ważnym ogniwem. W historii Czerska ważnym elementem było bartnictwo, pierwotna forma pszczelarstwa. Puszcza Czerska słynęła z wielkiej produkcji miodu i produktów pszczelich. W Czersku był również Sąd Bartny.

Skąd pomysł na tego typu święto?
- Kiedy jesienią była rozmowa z panią wiceburmistrz i padło hasło, że przydałoby się święto dyni, to chętnie podjąłem się tego nie tylko dlatego, że jest to zdrowe i kiedyś sadzono bardzo dużo dyni, ale też dlatego, że spożywanie miejscowych warzyw i produktów jest najzdrowsze. W momencie rozmowy o tej imprezie znacznie wzrosły opłaty za śmieci, między innymi za odpady bio, których sporo przybyło i jest paradoks moim zdaniem - płacimy wyższe opłaty za coś co, można wykorzystać jako nawozy. Odpady skompostowane są nie tylko dobrym nawozem, ale też jeżeli gleba ma próchnicę, to pomaga to trzymać wilgoć - opowiedział pan Zenon.

Przygotowania gruntu do siania dyni
Sołtys zachęca wszystkie sołectwa, aby promować ekologię oraz życie w zgodzie z naturą oraz zachęca do współpracy. Powoli jest już czas aby przygotować grunt do siania dyni, a jedną z konkurencji ma być ważenie największych dyni. Kolejnym pomysłem jest konkurs na nietypowe owoce czy warzywa, o nietypowym kształcie czy wielkości. Na takim święcie bani i pszczół można corocznie można propagować i promować nowe kwestie.
- Mamy jeszcze pół roku do tego święta i jesteśmy otwarci na propozycje – podkreślił sołtys.

(red)



Plakat - GCK





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.