4-03-21
Gm. Czersk. Na pytania udziela odpowiedzi naczelnik z czerskiego ratusza
GM. CZERSK – WOJTAL. Czytelnicy zgłaszają uwagi


Przenoska przez jaz elektrowni na Wdzie w Wojtalu (gm. Czersk). Fot. archiwum UMWP


Kilka dni temu umieściliśmy w portalu artykuł (tutaj) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w którym przedstawiano inwestycje na pomorskich szlakach kajakowych. Wspomniane zostało też zadanie zrealizowane w Wojtalu.

„Nowa przenoska przy elektrowni na Wdzie
Kilka tygodni temu została ukończona nowa budowa na popularniej Wdzie. Na terenie gm. Czersk wybudowano przenoskę przez jaz elektrowni w Wojtalu. Kajakarze od nachodzącego sezonu będą mogli korzystać z pomostu, ułatwiającego wyciąganie kajaków, oraz dodatkowego pomostu w formie trapu/slipu ze schodami terenowymi i rynną do wodowania kajaków. Ponadto powstała tam nowa infrastruktura rowerowa – pięć stojaków na rowery i przybornik naprawczy do rowerów.”


Po publikacji czytelnicy wyrażali swoje niezadowolenie z lokalizacji przenoski. Wskazywali na zagrożenie uczestników ruchu drogowego w tym miejscu – traktem zarządza gmina Czersk.

Niektóre z opinii na profilu FB:
„Śmiech na sali mega inwestycja w Wojtalu. Zamiast zorganizować jakieś miejsce dla samochodów odbierających kajaki, aby mieszkańcy nie musieli się denerwować to ... Szkoda słów.”

„tak to prawda skoro jest sezon jest są problemy z przejazdem ulicą, bo odbywa się to na ulicy i nieraz tak było, że trzeba zawracać, a są oczywiście sytuacje bardziej wymagające przejazdu, gdzie liczy się każda sekunda to pojazdy często ratujące życie lub dobytek takie jak ambulans czy straż pożarna.”

„Tym bardziej, że od dłuższego czasu jest to jedyna trasa dojazdowa,dla pogotowia,straży pożarnej lub policji do Wojtala ,Wiecka ,Klonowic i Zawady ze względu na zablokowany ,,nowy"most we wspomnianej Zawadzie. Wspomnę jeszcze,że przejeżdżając przez ten most, podczas gdy siedzą tam kajakarze, trzeba uważać, żeby nie pojechać im po nogach.”

„Po przebudowie przenoszenie kajaków jest utrudnione i trwa dłużej , utrudnia to ruch drogowy w tym miejscu i odbiór kajaków.
Przebudowa nic nie dała kajakarzom ,a przeciwnie utrudniła swobodne przenoszenie kajaków na drugą stronę. Zainstalowanie progów spowalniających nie rozwiązuje problemu przejazdu w tym miejscu.”

„Przebudowa - śmiechu warte ,samochody odbierające kajaki tarasują przejazd dla innych a większość kajakarzy zachowuje się tak jakby to tylko oni byli ważni a przecież jest to droga łącząca Wojtal i Odry brak zrozumienia dla innych. Jak spływa duża grupa lub kilka grup w jednym czasie to horror nie ma gdzie przeczekać kajak na kajaku i ludzi multum a droga nieprzejezdna spore utrudnienia. Przebudowa nic nie dała.”

„Zgodzę się z wami ale sami powiedźcie czy tam jest miejsce żeby zrobić parking? Niech zrobią zakaz w tym miejscu i zrobią przystań przy drugim moście koło żwirowni to tylko kilka minut więcej płynięcia a tam jest łąka i plac na auta z przyczepami.”


W związku z powyższym poprosiliśmy przedstawicieli zarządcy drogi w Wojtalu, którą jest gmina Czersk, o udzielenie odpowiedzi na pytania:

„Czy gmina Czersk zamierza rozwiązać problem w tym miejscu? Jeśli tak, jaki jest pomysł? Jakie rozwiązania i kiedy należy wprowadzić?”.

Treść odpowiedzi poniżej:
- Przenoska kajakowa w Wojtalu na rzece Wdzie przez jaz elektrowni wodnej została zrealizowana w ramach projektu unijnego pn. "Pomorskie Szlaki Kajakowe - z Nurtem Wdy". W jego ramach wykonano m.in. pomost ułatwiający wyciąganie kajaków na brzeg rzeki oraz pomost wraz ze slipem służący do wodowania kajaków. Wcześniej istniały już w tym miejscu pomosty, ale użytkowane przez wiele lat uległy zniszczeniu. Z nowej infrastruktury można było już korzystać w minionym roku.
Faktycznie w sezonie letnim na rzece Wdzie jest bardzo duży ruch miłośników kajakarstwa. Niestety niektóre osoby nie stosują się do przepisów ruchu drogowego i traktują jezdnię drogi jako miejsce do wypoczynku lub postoju, co stwarza zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia.
Mając powyższe na uwadze na początku ubiegłego roku zmieniono organizację ruchu w rejonie tej przenoski poprzez ograniczenie prędkości dla pojazdów oraz montując progi spowalniające ruch. Niestety z uwagi na bardzo wąski pas drogowy nie ma możliwości zorganizowania w bliskiej odległości miejsca dla samochodów odbierających lub przywożących kajaki. Ponadto w tym roku przed sezonem zostanie przeniesiona w inne miejsce wiata odpoczynkowa znajdująca się przy przenosce co sprawi, że będzie troszkę więcej miejsca dla wyciąganych z rzeki kajaków. Również w tym roku przy okazji remontu mostu przy dawnym młynie nad rzeką Wdą, zostanie rozważona możliwość zmiany oznakowania w celu poprawy bezpieczeństwa dla kierowców i kajakarzy
– zapowiada Przemysław Bloch, naczelnik Wydziału Inwestycji i Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Czersku.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.