2-04-21
Powiat chojnicki. Nasze hospicjum będzie przecież zajmować się nie tylko mieszkańcami Chojnic i okolic, ale też Czerska czy Brus
Gmina Czersk pomaga w budowie hospicjum

2,4 mln zł z Funduszu Inicjatyw Lokalnych – taką kwotę pozyskała gmina Czersk na dokończenie budowy hospicjum w Chojnicach. – To bardzo ważna inwestycja także dla mieszkańców gminy Czersk i oczywiście całego naszego powiatu – mówi burmistrz Przemysław Biesek-Talewski.

Chojnickie hospicjum jest w budowie od kilku lat. To duża i kosztowna inwestycja realizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Hospicjum. Właśnie pojawiła się szansa na to, że w tym roku zadanie zostanie zrealizowane i placówka zacznie funkcjonować.

To w dużej mierze dzięki środkom zewnętrznym, które zostaną przekazane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wniosek o dofinansowanie budowy hospicjum w Chojnicach złożyła gmina Czersk. Udało się pozyskać tyle pieniędzy, o ile wnioskowaliśmy – 2,4 mln zł. – Z prośbą o wsparcie tej inicjatywy zwróciła się do mnie pani doktor Małgorzata Kaczmarek. Zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o dofinansowanie. Przecież hospicjum ma służyć mieszkańcom całego powiatu, w tym gminy Czersk – mówi burmistrz Przemysław Biesek-Talewski. – Bardzo się cieszę, że pozyskaliśmy te środki – dodaje.

Radości nie kryje też Aleksander Mrówczyński. – Od czterech lat zabiegałem by pomóc Towarzystwu Przyjaciół Hospicjum. Wcześniej nie było jednak możliwości sfinansowania budowy hospicjum stacjonarnego, bo po prostu nie było odpowiednich do tego programów – mówi poseł RP. – Możliwości pozyskania środków pojawiły się w zeszłym roku. Najpierw premier przekazał na ten cel milion złotych. Teraz akceptację uzyskał wniosek złożony przez gminę Czersk. Jestem przeszczęśliwy, bo dokończenie budowy chojnickiego hospicjum to mój priorytet w tej kadencji sejmu – podkreśla.

Małgorzata Kaczmarek lekarz z TPH mówi, że dzięki tej dotacji będzie można w końcu zrealizować inwestycję. – Zostały nam do wykonania prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Te pieniądze przeznaczymy też na zakup sprzętu medycznego. Jestem przekonana, że dzięki temu będziemy mogli świadczyć usługi na europejskim poziomi – zaznacza. – Bardzo dziękuję za wsparcie panu posłowi Aleksandrowi Mrówczyńskiemu oraz burmistrzowi Przemysławowi Bieskowi-Talewskiemu. Nasze hospicjum będzie przecież zajmować się nie tylko mieszkańcami Chojnic i okolic, ale też Czerska czy Brus – dodaje.

UM w Czersku

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.