12-11-19
Czersk. Podziękowanie
”Historia podarowanej róży…” to tytuł wystawy
otwartej 7 listopada  2019 roku poświęconej twórczości
śp. Jadwigi Roganskiej, byłej nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 w Czersku

Ekspozycja objęła  kilkadziesiąt  prac będących własnością rodziny i przyjaciół pani Jadwigi. Wernisaż przyciągnął liczne grono widzów, którzy na początku spotkania zostali zaproszeni do wysłuchania utworów muzycznych wykonanych na pianinie przez absolwentkę SP1 Laurę Drewczynską, oraz wzruszających piosenek o charakterze  patriotycznym zaśpiewanych przez uczennice klas drugiej i trzeciej: Natalię Rostankowską, Maję Talaśkę, Kingę Rzechtalską i Michalinę Muzioł. Wystawa została zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 przy współpracy Centrum Informacji Turystycznej  oraz  Ośrodka Kultury w Czersku.

Każda historia ma swój początek ...
 „Pewnej niedzieli- wspomina p. Izabele Rudnik, córka p. Jadwigi i zarazem współorganizatorka wystawy  - właścicielka domu, w którym rodzice wynajmowali mieszkanie przyszła, aby zaprosić mamę i tatę na urodzinową kawę. Zaskoczyło ich  owo zaproszenie, ponieważ nie mieli prezentu. Mama nie zastanawiając się długo wzięła kartkę, farby i namalowała różę, podpisała pracę i włożyła w ramkę. Gdy zobaczyłam obraz, otworzyłam usta z zachwytu i zawołałam – Mamo, to jest piękne! My też chcemy takie prezenty. -  I tak oto zaczęliśmy  prosić o obrazy dla siebie, a mama  spełniała nasze prośby, bo lubiła malować..”  

 Obrazy p. Jadwigi Roganskiej odzwierciedlają wszystko to, czym żyła  i co w jej życiu stanowiło niezaprzeczalną wartość. Stąd można na nich  spotkać  malownicze miejsca w których artystka dorastała, uczyła się, mieszkała… Często równorzędnymi bohaterami obrazów stawały się  osoby bliskie jej  sercu. Malując je podkreślała, że w portrecie najważniejsze jest to, aby uchwycić charakter postaci malowanej. Swoich najbliższych nauczyła kochać malarstwo. Podkreślała, iż bez obrazów trudno jest żyć. Uważała, że dom bez nich nie ma charakteru, a to, co wieszamy na ścianie mówi o nas i do nas.

Wszystkim, którzy wzięli udział w otwarciu  wystawy bardzo dziękujemy za obecność i  życzliwość. Tych zaś, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w wystawie zapraszamy do jej obejrzenia do 21 listopada. 

Szczególne podziękowania  za pomoc w przygotowaniu wystawy składamy na ręce p. Emilii Rekowskiej i p. Michaliny Janikowskiej .

Oprac.  Barbara Jażdżewska
Foto. Bernadeta Rostankowska

Zdjęcia z wernisażu - tutaj

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.