5-04-20
Powiat chojnicki.  Policjanci kolejny dzień kontrolują, czy mieszkańcy stosują się do ograniczeń w związku z COVID-19
Interweniowali wobec dwóch osób,
które naruszyły obowiązujące przepisy

Funkcjonariusze z powiatu chojnickiego wraz z innymi służbami mundurowymi kolejny dzień prowadzą intensywne działania ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. Do codziennej służby skierowano blisko 50 policjantów, którzy kontrolują parki, miejscowości letniskowe, obręby sklepów oraz inne miejsca grupowania się większych ilości osób. Wczoraj późnym wieczorem policjanci z Chojnic interweniowali wobec 2 osób, które dopuściły się naruszenia obowiązujących przepisów. Policjanci w tym przypadku sporządzili wnioski o ukaranie.

Wszyscy od kilku tygodni znajdujemy się w trudnej sytuacji, z którą wiążą też niestety pewne nowe nakazy czy ograniczenia. Z kolei policjantom zlecone zostały nowe zadania związane ze zwalczaniem epidemii. Jest to m.in. wspieranie służb sanitarnych poprzez prowadzenie nadzoru nad osobami pozostającymi w kwarantannie oraz egzekwowanie przestrzegania przez mieszkańców nowych ograniczeń. Osoby, które lekceważą nowe obostrzenia, dotyczące m.in. organizowania spotkań, przemieszczania się w sprawach niezbędnych muszą się liczyć z konsekwencjami karnymi i finansowymi.

Wynik wzmożonych służb policjantów na terenie powiatu chojnickiego pokazuje spore zdyscyplinowanie społeczeństwa, jednak na terenie Chojnic późnym wieczorem funkcjonariusze ujawnili dwie osoby, które ewidentnie nie stosowały się do obowiązujących obecnie przepisów związanych z nałożonymi na społeczeństwo zasadami. Stróże prawa zwrócili dwóm mężczyznom uwagę, że nie zachowują bezpiecznej odległości, jednak ci w ogóle nie reagowali na zwróconą uwagę. Policjanci podjęli wobec tych osób interwencję i jak się okazało, to nie dosyć, że spacerowali po mieście bez celu to jeden z nich okazał się osobą poszukiwaną do odbycia kary za popełnione wcześniej wykroczenie. Mężczyzna trafi ł już do aresztu śledczego. A za popełnione naruszenia obowiązujące od 1 kwietnia, policjanci skierują do sądu wnioski o ukaranie.

W związku z tymi kolejnymi ograniczeniami wywołanymi epidemią koronawirusa, na ulicach naszych miast jest więcej policyjnych patroli, wspieranych także przez funkcjonariuszy innych służb. Policjanci patrolują ulice z wykorzystaniem radiowozów, a tam gdzie wykorzystanie samochodu nie jest możliwe, obszar ten jest sprawdzany przez patrole piesze. Przede wszystkim dotyczy to miejsc, w których do tej pory dochodziło do grupowania się osób. Pamiętajmy, że policjanci w trosce o zdrowie Polaków z całą stanowczością egzekwują obowiązujące przepisy. Ale też przypominają i pouczają o zaleceniach i zasadach dotyczących choćby bezpiecznego przemieszczania się, przypominają o tym, że należy zachowywać odpowiedni dystans od innych osób, że nie jest to czas na spotkania towarzyskie, ponieważ obowiązuje nas zakaz organizowania spotkań.

Dotyczy to również przemieszczania się samochodami. Korzystanie z jednego auta w tym samym czasie przez kilka osób jest dopuszczalne tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne do wykonywania czynności zawodowych, zadań służbowych lub prowadzenia działalności gospodarczej. Więc jakiekolwiek towarzyskie przejażdżki samochodami są tak samo zakazane, jak choćby spotkania w parku. W obu tych sytuacjach policjanci mogą wobec takich osób zastosować postępowanie mandatowe lub skierować do sądu wniosek o ich ukaranie. Od nas wszystkich zależy to, czy powstrzymamy rozprzestrzenianie się koronawirusa, a policjanci mają możliwość i narzędzia aby dyscyplinować osoby, które do tego zadania będą podchodziły zbyt lekceważąco. I funkcjonariusze – w trosce o zdrowie nas wszystkich – będą z tych możliwości korzystać bezwzględnie.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.