Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać niedobór witamin z grupy B?

Witaminy z grupy B opowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Ich niedobór może spowodować poważne problemy zdrowotne, dlatego podejrzenie awitaminozy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Czy grozi Ci niedobór witamin z grupy B? Sprawdź, jakich objawów nie należy bagatelizować.

Dlaczego witaminy z grupy B są tak ważne dla organizmu?

Witaminy z grupy B pełnią szereg zadań, bez których organizm człowieka nie mogły działać poprawnie. Do ich najważniejszych funkcji zalicza się udział w syntezie DNA, przemianie materii, regulacji układu nerwowego oraz produkowaniu energii. Wspomniane procesy biochemiczne warunkują normalne funkcjonowanie. Wyróżniamy wiele witamin z grupy B, a każda z nich ma inne zadania i zakres działania – właśnie dlatego można stwierdzić, że wspomniane witaminy odpowiadają za pracę organizmu na wielu poziomach. 

Przyczyny niedoboru witamin z grupy B

Niedobór witamin z grupy B wynika z kilku przyczyn. Do najczęstszych czynników powodujących awitaminozę można zaliczyć:

  • problemy z przyswajalnością spowodowane chorobami utrudniającymi wchłanianie witamin,
  • nieprawidłową dietę,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • picie alkoholu,
  • długotrwały stres,
  • predyspozycje genetyczne.

Szczególnie narażone na awitaminozę są kobiety w ciąży, u których zapotrzebowanie na witaminy z grupy B jest zdecydowanie większe. W grupie zagrożonej niedoborem znajdują się także osoby starsze, ze względu na osłabione wchłanianie oraz zaburzony metabolizm, które postępują wraz z wiekiem. Pacjenci stale przyjmujący leki hamujące wydzielane kwasu solnego bardzo często zmagają się z niedoborem witaminy B12 – ta dolegliwość jest u nich rozpoznawana cztery razy częściej niż u ludzi niezażywających preparatów na refluks żołądkowo-przełykowy!

Niedobór witamin z grupy B – charakterystyczne objawy

Dlaczego warto przyjmować kompleks witamin z grupy B w postaci suplementu diety? Niedobór tej substancji prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Objawy awitaminozy mogą obejmować wiele funkcji organizmu, jednak do najczęstszych dolegliwości należy zaliczyć:

  • uczucie ogólnego osłabienia,
  • wahania nastroju,
  • problemy z koncentracją,
  • anemię,
  • zaburzenia ze strony układu nerwowego,
  • stany zapalne,
  • skurcze mięśni.

Dolegliwości są uzależnione od tego, której substancji jest za mało. Inne objawy daje niedobór witaminy B2, a inne zbyt niski poziom witaminy B12. W przypadku podejrzenia awitaminozy należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania diagnostyczne i na ich podstawie wywnioskuje, czy organizm potrzebuje zwiększonej dawki witamin z grupy B.

Problemy skórne? Sięgnij po suplementy zawierające witaminę B!

Czy wiesz, że witaminy z grupy B są niezbędne do zachowania zdrowej i pięknej skóry? Ich niedobór powoduje nasilenie się trądziku, spowalnia gojenie się ran, prowokuje produkcję sebum i zaburza metabolizm tłuszczów. Najlepszą pomocą dla kobiet i mężczyzn zmagających się z problemami skórnymi jest suplement diety zawierający ryboflawinę, czyli witaminę B5. Osoby borykające się z uciążliwą opryszczką powinny zadbać o odpowiedni poziom witaminy B12, która skraca czas jej trwania i zmniejsza częstotliwość nawrotów nieestetycznych i bolesnych wykwitów.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.