Artykuł reklamowy
Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry?
Wszystko, co musisz wiedzieć
„Mam depresyjny nastrój”. „Jestem na skraju załamania”. „Jestem wypalony”. Powodów, dla których współcześnie coraz częściej i chętniej sięgamy po pomoc psychologiczną czy psychiatryczną jest mnóstwo. Mało kto może sobie pozwolić na rzucenie pracy z dnia na dzień i wyjazd w Bieszczady. Jesteśmy placówką, dla której najważniejsze jest dobro pacjenta, dlatego ten artykuł powstał z myślą o pogłębieniu wiedzy na temat praw przysługujących. Wyjaśnimy w nim dokładnie, jak uzyskać zwolnienie lekarskie od lekarza psychiatry. W drugiej części podpowiemy także, jak urlop zdrowotny mądrze wykorzystać.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry. Podstawowe informacje

Zwolnienie lekarskie, które potocznie określamy jako „L4”, wystawiany jest przez lekarza w sytuacji, gdy w jego ocenie pracownik jest niezdolny do wykonywania pracy. Co ważne, niezdolność może wynikać zarówno z niedyspozycji fizycznej, jak i psychicznej. Tak więc psychiatra jako lekarz również ma możliwość wystawiania takich zwolnień. W naszej placówce najczęściej notujemy takie powody udawania się pacjentów na urlop zdrowotny, jak:

•    Emocjonalne skutki złych stosunków ze współpracownikami (np. mobbing) i złych warunków pracy.
•    Trwające od dłuższego czasu załamanie nerwowe (np. po śmierci bliskiej osoby czy z powodu innej bardzo stresującej sytuacji życiowej).
•    Choroba cywilizacyjna – depresja.

Uwaga! Od 2022 na liście chorób zawodowych pojawi się wypalenie zawodowe, które również stanowi poważny problem, który dotąd wielu lekarzy i pacjentów było zmuszonych „obchodzić systemowo”.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry długoterminowe?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry możemy wystawić maksymalnie na 182 dni ( jeśli przysługuje Tobie wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy). Po 182 dniach masz prawo ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne trwające 3 miesiące (w niektórych sytuacjach dłużej, ale maksymalnie do 12 miesięcy). Po tym czasie okres ochronny minie i możesz zostać zwolniony.

Możemy wystawić Ci zwolnienie na 3 dni wstecz względem dnia konsultacji.
Należy rozumieć to tak, że psychiatra ma prawo orzec, że pracownik nie był zdolny do pracy już wcześniej. Dlatego jeśli z przyczyn zdrowotnych nie udało Ci się dotrzeć na wizytę tego samego dnia, a nie pojawiłeś się w pracy, poinformuj nas o tym niezwłocznie.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry płatne?

Podobnie jak w przypadku wszystkich zwolnień lekarskich, zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy składki. Podstawę składki stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie sprzed roku poprzedzającego miesiąc, w którym została stwierdzona Twoja niezdolność do pracy. Podstawa obejmuje także takie składniki wynagrodzenia, jak np. premie.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry ważne dla ZUS-u?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo podważyć zasadność każdego zwolnienia lekarskiego. W przypadku zwolnienia od psychiatry nie będzie to jednak proste. Pamiętaj, że ZUS ma mimo wszystko prawo zażądać wyjaśnień co do spełnienia warunków opisanych w Twoim zwolnieniu.

Ważne, by na zwolnieniu od psychiatry widniała adnotacja, że pacjent „może chodzić”. „Może chodzić”, czyli, w skrócie, „może wykonywać podstawowe czynności takie jak wizyta u lekarza, w sklepie, na terapii”. Nie oznacza to więc, że twój tryb funkcjonowania na zwolnieniu będzie pozbawiony ograniczeń. Dlatego dbamy również o wypisanie odpowiednich zaleceń, takich jak np.: aktywność psychiczna, wyjazdy w celu poprawy zdrowia, spacery, spotkania z innymi ludźmi, np. na terapii zajęciowej. Będzie to punkt wyjścia dla komisji lekarskiej w sytuacji sporu.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry. Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Przede wszystkim twój pracodawca ani współpracownicy nie mają prawa pytać Cię o diagnozę, na podstawie której wystawiliśmy Ci zwolnienie lekarskie. A także o powód długości jego trwania. Tym bardziej, jeśli przyczyną tego stanu rzeczy jest atmosfera w miejscu pracy. Na zwolnieniu nasz lekarz zapisuje przede wszystkim kod literowy zwolnienia i zalecenia lekarskie. Dlatego możesz liczyć ze strony naszego ośrodka na dyskrecję. Zadbamy o Twój komfort.

Decydując się na długoterminowe zwolnienie lekarskie od psychiatry, powinieneś mieć na uwadze, że Twój pracodawca może po tym okresie legalnie zerwać umowę. Gdyby tak się stało, po rozwiązaniu umowy zobowiązany jest on do przekazania Tobie świadectwa pracy. Na świadectwie pracy uwzględni on urlop zdrowotny, nie musisz się jednak obawiać, że wynotuje również jego okoliczności.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz konsultacji lekarskiej z lekarzem psychiatrą, a także, być może, okolicznościowy urlop zdrowotny, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc.

Ośrodek Pomost
tel. 52 324 77 24
www.pomost-osrodek.pl

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.