9-01-21
POMORSKIE. Zgłoszenia do 16 stycznia
Jakie będzie Kaszubskie Słowo Roku 2020?
Trwa przyjmowanie zgłoszeńFot. materiał promocyjny


Fundacja Kaszuby z Gdańska zorganizowała konkurs na Kaszubskie Słowo Roku 2020 (org. Kaszëbsczé Słowò Rokù 2020). Każdy może zaproponować wyraz, który jego zdaniem powinien zostać kaszubskim słowem ubiegłego roku. Co ważne, jedna osoba może zgłosić tyle słów, ile chce.

Zgłoszenia kandydatów na Kaszubskie Słowo Roku 2020 są przyjmowane do 16 stycznia 2021.
Promocja języka kaszubskiego

Jak informują organizatorzy konkursu, tego typu plebiscyt odbywa się pierwszy raz w historii Kaszubów. – Celem tego konkursu jest przede wszystkim promowanie języka kaszubskiego – mówi Mateùsz Titës Meyer, członek Zarządu Fundacji Kaszuby. – Chcemy pokazać, że ten język jest żywy, że się rozwija i można za jego pomocą opisywać to, co nas otacza. Ponadto chcemy zachęcać ludzi do używania języka kaszubskiego na co dzień – dodaje Meyer.

Ankieta do zgłaszania słów znajduje się na facebookowej stronie organizatora. Należy w niej podać propozycję słowa, jego tłumaczenie na język polski oraz definicję. Poza tym organizatorzy proszą o podanie imienia, nazwiska oraz adresu e-mail, by móc w prosty sposób skontaktować się z laureatami.

Kolejne etapy konkursu
Aby zgłosić propozycję na Kaszubskie Słowo Roku, należy wypełnić ankietę. Podpowiedzi można szukać na stronie Słownik polsko-kaszubski. Zgłaszanie słów to pierwszy etap konkursu. Kolejny rozpocznie się 24 stycznia 2021 r. i potrwa przez kolejny tydzień. To wtedy odbędzie się internetowe głosowanie na zaproponowane kaszubskie słowa. Jedna osoba będzie mogła oddać tylko jeden głos.

Autorzy trzech słów, które zdobędą największą liczbę głosów, otrzymają nagrody książkowe. Słowo, które otrzyma najwięcej ze wszystkich głosów, otrzyma tytuł Kaszubskiego Słowa Roku 2020.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.