17-07-20
Region. Dużo zmian i obostrzeń, a co pozostanie takie, jak zawsze?
Jarmark św. Dominika w cieniu epidemii


Kogut od zawsze jest kojarzony z Jarmarkiem św. Dominika w Gdańsku. Fot. http://jarmarkdominika.pl/

W tym roku kupcy z całego świata ponownie przyjadą do Gdańska, by handlować rzemiosłem na ulicach miasta. Z powodu epidemii koronawirusa będzie jednak nieco inaczej. Straganów będzie mniej, a każde stoisko zostanie wyposażone w środki bezpieczeństwa (maseczki, płyny do dezynfekcji). Nie będzie też masowych imprez, ale będą nowości.

O przebiegu jubileuszowego jarmarku opowiadali na konferencji prasowej organizatorzy. Obecni byli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, wicemarszałek województwa Leszek Bonna i dyrektor ds. marketingu i promocji Międzynarodowych Targów Gdańskich Joanna Czauderna-Szreter.

Teatr uliczny i transmisja z otwarcia
W tym roku zorganizowanie 760. Jarmarku św. Dominika stało pod znakiem zapytanie ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na koronawirusa w Polsce.  – Wielu ten lockdown, to zamknięcie pozbawiło środków do życia – mówiła prezydent Gdańska. — Jarmark daje producentom możliwość  prezentowania swoich przetworów, rzemiosła artystycznego i gastronomii. To także moment, w którym nie tylko mogą zaprezentować swoje umiejętności, ale też mogą to sprzedawać, a krótko mówiąc zarabiać pieniądze, a my chcemy im w tym pomóc – dodała Aleksandra Dulkiewicz.

Największa handlowa impreza pod gołym niebem rozpocznie się 25 lipca 2020 r. Ostatecznie w Jarmarku św. Dominika weźmie udział 650 wystawców. To o 30 proc. mniej niż w latach ubiegłych. Z powodu pandemii coroczne huczne otwarcie zostanie zastąpione transmitowanym w Internecie wydarzeniem z Dworu Artusa. Każdy będzie mógł zobaczyć przekazanie kupcom symbolicznego klucza do miasta bez wychodzenia z domu.

Nie będzie też corocznych koncertów i innych masowych imprez towarzyszących. W zamian, po uliczkach ze straganami przechadzać się będą aktorzy przebrani za związane z Gdańskiem postacie. Nowością będzie m.in. postać Ptasznika czy Panienki z Okienka. Aktorzy będą odgrywać scenki rodzajowe. Teatr uliczny będzie można oglądać do zakończenia jarmarku, czyli do 16 sierpnia 2020 r.

Mniej stoisk i środki bezpieczeństwa
Podczas konferencji prasowej mówiono również o zasadach bezpieczeństwa, które będą obowiązywać podczas trwania Jarmarku św. Dominika. – Będziemy każdego witać z otwartymi rękoma, ale każdego, kto będzie przestrzegać zasad. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, ciążąca zarówno na odwiedzających jarmark, jak i na wystawcach – mówiła Dulkiewicz. Każdy z wystawców zostanie zaopatrzony w maseczki, przyłbice, rękawice jednorazowe i środki do dezynfekcji. Te ostatnie będą ogólnie dostępne na każdym kiermaszu.

Ponadto, codziennie po zamknięciu jarmarku, dezynfekowane będą miejsca relaksu, np. leżaki w parku Świętopełka. Organizatorzy zwiększyli również liczbę kontenerów sanitarnych, które zostały objęte monitoringiem. Ich dezynfekcja odbywać się będzie dwa razy dziennie (o godz. 6.00 i 22.00). Stoiska wzdłuż większości ulic zostaną rozmieszczone po jednej stronie, by nie tworzyły się zatory.

Szczególne zasady bezpieczeństwa obowiązywać będą na stoiskach z gastronomią, które rozmieszczone będą na Ołowiance oraz Targu Węglowym, w parku Świętopełka, na Targu Rybnym i na Długich Ogrodach. Zakupiona żywność będzie opakowana jak na wynos, a w ogródkach gastronomicznych, specjalnie do tego przydzielona obsługa, po każdym kliencie będzie dezynfekować stolik.

Pomorskie Smaki na Ołowiance i inne nowości
Podczas Jarmarku św. Dominika na wyspie Ołowianka warto będzie odwiedzić przystanek „Pomorskie Smaki" zorganizowany przez samorząd województwa pomorskiego. W godzinach 10.00-18.00 odwiedzający będą mogli rozsmakować się nie tylko w pomorskiej kuchni, ale także tradycji i kulturze. Seerwując wyjątkowe potrawy i produkty będą oparte na tradycyjnych recepturach i zrobione z najwyższej jakości naturalnych składnikach (bez zbędnych dodatków, barwników i polepszaczy) oraz lokalnych surowców.

– Jestem głęboko przekonany, że nasza bogata i zróżnicowana pomorska oferta kulinarna zaspokoi wyrafinowane gusta smakoszy. Pomorskie dania, których receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenia można znaleźć na liście Produktów Tradycyjnych, a lokalną i regionalną żywność wysokiej jakości zaprezentują producenci z Sieci Dziedzictwo Kulinarne - Pomorskie –mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

W tym roku w jarmarku weźmie udział o 30 proc. mniej wystawców niż w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że atrakcji będzie mniej. Wprowadzono sporo nowości. Na Targu Węglowym, który od lat nie był zajmowany przez jarmark, będzie strefa aktywności dla rodzin z dziećmi, a także strefa relaksu. Ponadto, kluczową atrakcją Jarmarku św. Dominika będzie wystawa archiwalnych zdjęć „Wieczoru Wybrzeża", który w 1972 r. zainicjował powrót do organizacji Jarmarku w Gdańsku.

Co ważne, po długiej przerwie bazylika św. Mikołaja zostanie ponownie otwarta dla wiernych. 8 sierpnia odbędzie się tu uroczysta msza święta ku czci św. Dominika.

Zobacz więcej o 760. Jarmarku św. Dominika i atrakcjach z nim związanych (TUTAJ)

PROGRAM TEGOROCZNEGO JARMARKU - TUTAJ

Natalia Kłopotek-Główczewska
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.