3-01-21
Region. 13 dni ustawowo wolnych od pracy
Kiedy wziąć wolne w 2021 r., aby mieć dłuższy
urlop? A w które niedziele zrobimy zakupy?
[KALENDARZ]



Kalendarz Magdy Benedy 2021 r. Fot. Katarzyna Piotrowska-Turnowiecka


Nowy 2021 rok ma 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Jednak biorąc jeden lub dwa dni urlopu, będzie można skorzystać z ośmiu długich weekendów. Przy 6 dniach urlopu wypoczynkowego zyskamy aż 29 dni wolnego. Będzie też 7 handlowych niedziel.


Nowy Rok rozpoczął się 1 stycznia, pierwszy wolny dzień był w piątek i weekend wydłużył nam się do 3 dni. Jeśli 4 i 5 stycznia weźmiemy dwa dni urlopu, to możemy cieszyć się sześciodniowym wypoczynkiem, bo święto Trzech Króli, które od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy, przypada 6 stycznia (środa).

Dzięki świętom wypoczniemy dużej
Do następnego dłuższego wolnego poczekamy do Wielkanocy, która w 2021 r. będzie 4 i 5 kwietnia. Polacy będą świętować trzy dni od 3 kwietnia (Wielka Sobota). Cztery tygodnie później, bo w sobotę, 1 (Święto Pracy) i w poniedziałek, 3 maja (Konstytucja 3 maja) będą dwa wolne dni i znowu będziemy mieć trzydniowy weekend. Co ważne, zgodnie z Kodeksem pracy, za przypadające w sobotę (1 maja) święto, przysługuje dodatkowy wolny dzień. Można go wziąć po uzgodnieniu z pracodawcą lub w dniu wyznaczonym przez zakład pracy. Kolejny wolny dzień będzie dopiero w czerwcu. Aby skorzystać z czterodniowego wypoczynku, wystarczy po Bożym Ciele, przypadającym 3 czerwca, wziąć urlop 4 czerwca (piątek).

Niestety, dwa ustawowo wolne dni, czyli Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego) oraz 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, wypadają w niedzielę i osoby pracujące nic nie zyskają.

Wszystkich Świętych (1 listopada) będzie w poniedziałek i znowu przypadnie 3-dniowy weekend. Dziesięć dni później, we czwartek będzie 11 listopada, czyli Święto Niepodległości i wystarczy wziąć jeden dzień dodatkowego urlopu (12 listopada), aby zyskać 4-dniowy dłuższy weekend.

W przyszłym roku pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia wypadają w sobotę i niedzielę, zatem nic nie zyskają osoby pracujące. Natomiast można wziąć urlop w piątek, 24 grudnia (Wigilia), aby cieszyć się 3-dniowym wypoczynkiem. Ponadto, analogicznie do 1 maja, za pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, wypadający w sobotę, przysługuje jeden dodatkowy dzień wolny. Ostania szansa na wydłużony wypoczynek przypada 31 grudnia (sylwester, piątek). Jeśli w ten dzień weźmiemy urlop, to Nowy Rok rozpoczniemy od 3-dniowego wypoczynku, a do pracy wrócimy dopiero 3 stycznia 2022 r.

Co z niedzielami handlowymi?
W 2021 r., zgodnie z ustawą, będzie 7 handlowych niedziel. Zakupy będzie można zrobić:

    31 stycznia 2021 r.,
    28 marca 2021 r.,
    25 kwietnia 2021 r.,
    27 czerwca 2021 r.,
    29 sierpnia 2021 r.,
    12 grudnia 2021 r.,
    19 grudnia 2021 r.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.