25-09-18
Powiat chojnicki. Plany koalicji dla powiatu
Koalicja Obywatelska dla obrony samorządów

Wczoraj (24.09.) w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach swój program zaprezentowali przedstawiciele Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, w skład którego wchodzą też przedstawiciele SiS Samorządni i SLD.

Starosta Stanisław Skaja i wicestarosta Marek Szczepański ogólnie omówili najważniejsze założenia i plany koalicji dla powiatu w ośmiu dziedzinach, m.in. edukacji, infrastrukturze, turystyce, kulturze i sporcie, promocji zatrudnienia i wspierania przedsiębiorczości, bezpieczeństwie i ochronie zdrowia,  a także integracji społecznej i administracji czy też w rolnictwie. Jak tłumaczyli na szczegółowe przedstawienie planów potrzebowaliby przynajmniej czterech godzin, a tak całą konwencję udało się zamknąć w 60 minut.

O planach i swoich zamierzeniach mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej na burmistrza Chojnic Arseniusz Finster, który streścił swoje najważniejsze zamiary na kolejną kadencję. Głos zabrał też Jacek Kowalik, były poseł z ramienia SLD, który przystąpił do tej koalicji. Dał jednak do zrozumienia, że jest zły za złamanie ustalonych miejsc na liście wyborczej. Przeprosił go za to Leszek Bonna.


Pozostali goście, którzy zabrali głos, skupiali się już głównie na „dużej” polityce. Wyborczy lider Koalicji Obywatelskiej Leszek Bonna, czyli kandydat koalicji do Sejmiku Województwa, apelował, by wszyscy przeciwstawili się zakusom rządzącej koalicji PiS, Partii Razem i Solidarnej Polski na ograniczanie samorządności. - Musimy wszyscy powiedzieć stop dziejącej się na naszych oczach centralizacji władzy. To my mieszkańcy i samorządowcy najlepiej rozumiemy potrzeby małych ojczyzn i nie możemy godzić się na ograniczanie naszej suwerenności – mówił Bonna.

- To są poważne wybory – mówił szef PO na Pomorzu Sławomira Neumann . - To są wybory o wszystko. Również o to, czy wasz samorząd będzie otwarty, europejski i czy będzie patrzył w przód bez kompleksów, czy będą tu rządzić goście, którzy będą za was decydować jak żyć, kiedy iść do kościoła, na co iść do kina  i czy będą rządzić tu goście których obraża koszulka z napisem „Konstytucja”.

- A macie takiego cymbała tutaj w Chojnicach – mówił Neumann. - Dziękuję wam, że szukaliście porozumienia, bo to nie jest teraz czas na indywidualne ambicje. To jest czas na wspólną walkę, to pierwszy prawdziwy test po trzech latach bardzo złych rządów, które Polskę wypychają z cywilizacji europejskiej i z Unii Europejskiej. Już dziś tracimy przez tych patałachów 25 proc. z nowego budżetu UE. A dzięki tym pieniądzom Chojnice i sąsiednie miasta się rozwinęły.


Neumann apelował też, by szczególną uwagę zwrócić na ewentualne próby wyborczych oszustw podczas liczenia głosów, by wybory zakończyły się tak, jak głosowali ludzie, a nie tak, jak policzyła komisja.  - Apeluje, by pilnować i patrzeć na ręce członkom komisji i mężom zaufania – mówił Neumann. Sławomir Neumann zdradził, że myśli o rządowym, centralnym programie, który ma wspomóc infrastrukturę turystyczną w naszym regionie po zeszłorocznej nawałnicy, by mimo klęski mógł on nadal rozwijać się turystycznie i przyciągać turystów.
 

Na zakończenie kandydaci koalicji ustawili się do wspólnego zdjęcia z hasłem przewodnim „Doświadczeni i skuteczni”. Na konferencji prasowej dziennikarze pytali o kandydata koalicji na starostę powiatu. Leszek Bonna nie odpowiedział, mówiąc, że nie chce dzielić skóry na niedźwiedziu. Sławomir Neumann potwierdził też, dla członków PO, którzy w Chojnicach wystawili konkurencyjną listę i konkurencyjną kandydaturę na burmistrza, miejsca w PO już nie ma.

Tekst i fot. (olo),(red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.