4-04-22
POMORSKIE. MAPA
KONKURS NA NAJBARDZIEJ BURZOWĄ GMINĘ WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO.
Chojnice 15, Czarna Woda 1

Podczas gdy myślami jesteśmy już w nadchodzącym nieubłaganie sezonie burzowym, warto sobie przypomnieć jeszcze na chwilę poprzedni.

Z tej okazji przygotowałem dla Was mapę, prezentującą liczbę dni z burzami w poszczególnych gminach, zanotowanych w okresie od początku kwietnia do końca września 2021. Ma to na celu pokazać Wam, które rejony Pomorza cechowały się zwiększoną liczbą zjawisk burzowych, a które były przez nie raczej "omijane". Mapa jest poglądowa i nie do końca miarodajna, jednak o tym za chwilę.

◾ #KRYTERIA Dzień z burzą jest liczony od godziny 06:00 UTC do 06:00 UTC dnia następnego. Jeśli w ciągu owych 24 godzin, w granicach administracyjnych danej gminy odnotowano przynajmniej 1 wyładowanie doziemne, jest to uznawane za dzień z burzą. Mapa bazuje wyłącznie na danych o wyładowaniach doziemnych, jednocześnie nie uwzględnia międzychmurowych.
Dane nie przedstawiają gęstości wyładowań. Jeśli w gminie Skórcz padło w ciągu doby tylko 1 wyładowanie, natomiast w gminie Stegna wyładowań było aż 60, obie gminy mają po prostu "dodany" jeden dzień z burzą. W związku z powyższym, mapa nie oddaje do końca stanu faktycznego i nie mówi nic o aktywności burz w danych gminach, a jedynie, czy burza była.
Ponadto, dane z jednego roku nie mogą być wyznacznikiem obszarów faworyzowanych przez zjawiska burzowe. Jeden rok może być odstępstwem od normy, a dopiero zestawienie z wielolecia daje nam jakiś konkretniejszy obraz.

A teraz do rzeczy. UWZGLĘDNIAJĄC POWYŻSZE KRYTERIA, #NAJBARDZIEJ BURZOWE GMINY POMORZA TO:
◾ Gniew (16 dni z burzą)
◾ Stary Dzierzgoń (15 dni z burzą)
◾ Chojnice (15 dni z burzą)
#NAJMNIEJ BURZOWE GMINY POMORZA TO:
◾ Czarna Woda (1 dzień z burzą)
◾ Główczyce (3 dni z burzą)
Analizując powyższą mapę, nie sposób nie zwrócić uwagi na powierzchnię gmin. Zwróćmy uwagę chociażby na Słupsk, czy Lębork. Miasta mają wyraźnie mniejszą liczbę dni z burzami, niż otaczające je gminy, a to za sprawą ich powierzchni. Czysto teoretycznie, im większa ona jest, tym większa szansa, że dane wyładowanie "wpadnie" w granice tej gminy. Wyjątek stanowią #Kwidzyn oraz #StarogardGd. Notujemy tam kolejno aż 9 i 8 dni z burzą, co daje niedużo mniejszy wynik, niż w otaczających je gminach, które mają wyraźnie większą powierzchnie. Oznacza to, że w roku 2021 Kwidzyn i Starogard były dość chętnie "odwiedzane" przez zjawiska burzowe.
Kolejną strefą na którą warto zwrócić uwagę jest Półwysep Helski. Zestawiając dni burzowe, brałem pod uwagę jedynie wyładowania, które uderzyły bezpośrednio w ląd, lub tuż przy strefie brzegowej. Burz w otoczeniu Półwyspu Helskiego było znacznie więcej, niż tych, które realnie w niego "trafiały". Mimo wszystko, pomimo, można by rzec mikroskopijnych rozmiarów, gmina Jastarnia miała w zeszłym sezonie szczęście do burz. 6 dni w stosunku do rozmiarów gminy to całkiem niezły wynik.
Podobnie sytuacja ma się w przypadku gmin, w których burz notowano najmniej, a więc Czarna Woda (starogardzki) oraz Główczyce (słupski). O ile w Czarnej Wodzie burz było nieco mniej niż w Główczycach, Główczyce mają powierzchnię blisko 12 razy większą. Zestawiając te gminę z sąsiednimi o podobnych rozmiarach, widać tutaj wyraźnie spadek aktywności burzowej. To właśnie te strefę wyznaczyłbym jako jedną z najmniej aktywnych elektrycznie. W przypadku Czarnej Wody, której powierzchnia wynosi zaledwie 27,75 km2 (Główczyce 329 km2), decydującym czynnikiem mógł być właśnie jej rozmiar.
#PODSUMOWUJĄC Największą ilością dni z burzą cechowała się w roku 2021 dolna połowa województwa, zwłaszcza okolice Starogardu Gdańskiego i Kwidzyna. Tam też miały miejsce najgroźniejsze incydenty superkomórkowe, a tych nie brakowało. Ku mojemu zdziwieniu wyróżnił się również powiat nowodworski, gdzie w gminie Stegna dni z burzą wystąpiło 12, natomiast w gminie Nowy Dwór Gd. aż 13. Obszarem o nieco zwiększonej częstości występowania komórek burzowych była także północna część Pojezierza Pomorskiego, co ma zapewne związek ze wspomaganiem orograficznym. Najmniej burz wystąpiło we wschodniej części powiatu słupskiego.
Na koniec pragnę dodać, że jeśli mapa nie współgra z Waszymi indywidualnymi odczuciami i wydaje Wam się, że burz było u Was znacznie więcej, możecie mieć rację. Mogliście widzieć i słyszeć znacznie więcej burz, pytanie tylko, czy wyładowania trafiły w granice administracyjne Waszej gminy.

Jeśli dotrwaliście do tego momentu, dziękuję i polecamy się!

Która z burz minionego sezonu najbardziej zapadła Wam w pamięć?...

Bartek Zastawny
Pomorski Alarm Pogodowy





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.