6-03-20
Czersk. Porad udziela lekarz Anatol Griniewicz z czerskiego SP ZOZ
Koronawirus. Jak postępować, aby ograniczyć
możliwość zakażenia?

Pytamy lekarza Anatola Griniewicza pracującego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Czersku o to jak chronić się przed koronawirusem. W czerskiej placówce pojawiły się dozowniki do dezynfekcji, do korzystania z nich zachęca również dyrektor SP ZOZ Hanna Jasińska.

- W związku z sytuacją epidemiologiczną w całym kraju oraz na naszych terenach, najważniejszym postępowaniem jest ograniczenie kontaktów i samoizolacja pacjentów przy objawach infekcji górnych dróg oddechowych. Starajmy się unikać niepotrzebnych kontaktów w skupiskach ludzi, a zwłaszcza jeśli nie jest to konieczne, w podmiotach leczniczych. Pamiętajmy, że do podmiotów leczniczych trafiają pacjenci z różnymi schorzeniami, zatem jeśli nie ma  bezwzględnej konieczności, unikajmy wizyt w poradni.
Należy nie wpadać w panikę lecz zastosować się spokojnie do zaleceń związanych z np. higieną rąk, noszeniem maseczek przez osoby chore, pozostawaniem w domu w przypadku objawów zapalenia dróg oddechowych (katar, kaszel, ból gardła.) Szczególnie należy zadbać o osoby starsze, dzieci, a także o pacjentów z obniżoną odpornością lub ze schorzeniami przewlekłymi. Obecnie mamy do czynienia ze wzrostem zachorowań na infekcje wirusowe typowe dla tej pory roku. Należy bardziej wykorzystywać kontakt telefoniczny z placówką medyczną niż bezpośredni, jeśli nie ma takiej konieczności.  Chcemy zwrócić uwagę, że zamawianie recept można zrealizować obecnie telefonicznie poprzez funkcjonującą już u nas teleporadę bez konieczności przychodzenia do placówki. W przypadku pacjentów, którzy mają Indywidualne Konto Pacjenta z aplikacją mobilną np. w telefonie, nie ma nawet konieczności przychodzenia do placówki po odbiór recept. A jeśli już korzystają Państwo z wizyt w placówce medycznej, proszę pamiętać o zabezpieczeniu w maseczki zwłaszcza osób  z infekcją oraz myciu i dezynfekcji rąk – w holu przychodni zainstalowano dozowniki z środkiem dezynfekcyjnym – przypomina lekarz Anatol Griniewicz (na zdjęciu).

(red)W czerskiej placówce pojawiły się dozowniki do dezynfekcji, do korzystania z nich zachęca również dyrektor SP ZOZ Hanna Jasińska (na zdjęciu z lekarzem Anatolem Griniewiczem).

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.