4-12-20
Kraj. Koronwirus
Michał Dworczyk: Akcja szczepień rozpocznie
się w drugiej połowie stycznia


- Zakładamy, że w każdej gminie w Polsce powstanie punkt, w którym można się zaszczepić przeciw koronawirusowi, liczymy, że powstanie ok. 8 tys. takich punktów” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk. Wkrótce cała rozmowa na RMF24.pl


Szef kancelarii premiera zapewnił, że szczepienia będą nieobowiązkowe i bezpłatne. „15 grudnia rozpoczniemy kampanię informacyjną, ruszy specjalna infolinia i strona internetowa, na której będzie można znaleźć wszystkie informacje” – dodawał.

„Na przełomie grudnia i stycznia szczepionki powinny uzyskać certyfikaty europejskie. Akcja szczepień rozpocznie się w drugiej połowie stycznia” – usłyszał Robert Mazurek od swojego gościa. Dworczyk dodał, że transport, cała logistyka będzie prowadzona do wszystkich krajów, które są w unijnym mechanizmie zakupu szczepionki.

Taki podmiot, po pierwsze, musi zadeklarować dostępność dla pacjentów przynajmniej pięć dni w tygodniu. Po drugie, podmiot musi zadeklarować również dyspozycyjność przynajmniej jednego zespołu wyjazdowego. Po trzecie, podmiot musi zagwarantować potencjał wykonania 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepienny. Po czwarte trzeba zagwarantować w sposób uporządkowany i bezpieczny przeprowadzenie takiego procesu - wymienił Dworczyk. Minister Dworczyk zdementował też, że w polskich szpitalach brakuje sprzętu medycznego.

- Będziemy bardzo dbać o bezpieczeństwo pacjenta, o to, by spełnione zostały wszystkie warunki epidemiczne i sanitarne - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski. 15 grudnia na naszej stronie pojawią się informacje o wszystkich zgłoszonych punktach, gdzie będzie się można zaszczepić. Chcemy stworzyć taki punkt w każdej gminie, a więc ok. 8 tys. takich punktów - dodał Dworczyk, zapewniając, że dodatkowe punkty szczepień mają nie zakłócać innych planowanych zabiegów.

- Szczepienie, które będzie wykonane np. w szpitalu czy przychodni, bez konieczności transportu szczepionki do pacjenta, będzie kosztowało 61,24 zł. Szczepienie w punkcie szczepień wraz z transportem pacjenta będzie kosztować 68,15 zł. Szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta będzie kosztować 95, 70 zł - powiedział Niedzielski.

Minister oświadczył też, że szczepienia rozpoczną się od osób starszych, szczepienie osób młodych będą w drugiej kolejności.

Źródło RMF24.pl Onet

 

Czy szczepienie będzie można wykonać również w Samodzielnym Publicznym  Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Czersku?

 - Zależy nam na wykonywaniu szczepień. Najpierw musimy jednak zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami dotyczącymi realizacji programu. Jeśli okaże się, że możemy spełnić kryteria, to zgłosimy swój akces – mówi Hanna Jasińska, dyrektor SP ZOZ w Czersku.

(red)

 

Zobacz również - RAPORT zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) z dnia 4 grudnia br. - TUTAJ

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.