9-05-20
Region. POMORSKIE – zobacz dane
Koronawirus zmienia pomorski rynek pracy
i generuje nowe wyzwania - wstępne dane za kwiecień

Rynek pracy zawsze z pewnym opóźnieniem reaguje na procesy zachodzące w gospodarce. Dzieje się też tak w obliczu obecnego kryzysu, co potwierdzają najnowsze (szacunkowe) dane o pomorskim rynku pracy za kwiecień. Nie jest jeszcze źle, ale negatywne trendy wyraźnie się pogłębiają. Kwiecień to drugi miesiąc, w którym gospodarka jest „uśpiona”, a dynamicznie rozwijająca się w ostatnich latach sprzedaż towarów i usług uległa znaczącym ograniczeniom. Z każdym tygodniem zarówno regionalny, jak i lokalne rynki pracy coraz bardziej to odczuwają.

Kwiecień, jeszcze bardziej niż poprzednie miesiące pokazał, że gospodarka krajowa oraz co za tym idzie, gospodarki regionalne coraz gorzej reagują na restrykcje wprowadzone w związku z COVID-19. Według badań GUS [1], w kwietniu br. pomorscy przedsiębiorcy ocenili koniunkturę zdecydowanie mniej korzystnie niż przed miesiącem i w ostatnich latach. Spadek wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury odnotowano we wszystkich sekcjach gospodarki - największy w sekcji budownictwo (- 46,9) oraz transport i gospodarka magazynowa (- 67,2).

Podczas gdy w marcu br. niespełna 10% przedsiębiorców wskazywało[2], że skutki epidemii były odczuwane przez nich w sposób zagrażający stabilności firmy, a na poważne skutki wskazywało ponad 30%, w kwietniu br. odsetek przedsiębiorstw odczuwających dotkliwie skutki epidemii był już dużo większy. Poważne konsekwencje odczuwało średnio 50% pomorskich firm, a zagrażające stabilności firmy aż 25%. W opinii przedsiębiorców spowolnienie gospodarcze przekłada się przede wszystkim na inwestycje pomorskich firm - przewidują oni, że ich poziom w 2020 r. w odniesieniu do pierwotnych założeń z początku roku ulegnie zmniejszeniu średnio o ponad 1/3.

Z każdym miesiącem pomorscy pracodawcy zgłaszają coraz mniej ofert pracy
- Kryzys gospodarczy spowodowany przez COVID-19 uderzając bardzo mocno w pracodawców już w marcu osłabił popytową stronę rynku pracy. W kwietniu widzimy jeszcze mocniejszy spadek liczby wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej zgłaszanych do powiatowych urzędów pracy działających w województwie pomorskim - komentuje Joanna Witkowska, dyrektor WUP w Gdańsku. - Coraz bardziej widoczna jest trudna sytuacja pomorskich przedsiębiorców i coraz mniej z nich decyduje się na zatrudnianie nowych pracowników - w kwietniu zgłoszono do PUP jedynie 4,1 tys. ofert pracy, co w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego, oznacza spadek o ponad połowę - wyjaśnia dyrektor Witkowska.

W porównaniu do marca br., w kwietniu pracodawcy zgłosili mniej wolnych miejsc pracy już o 2,6 tys., tj. o blisko 40%. Mniej ofert pracy odnotowano w większości powiatów – największy względny spadek o ponad 86% dotyczył powiatu sztumskiego, w którym w kwietniu zgłoszono jedynie 8 ofert pracy.

Na Pomorzu jest więcej zgłoszeń zwolnień grupowych
Wstępne dane za kwiecień pokazują także, że pomorscy pracodawcy planują, znacznie większe niż w poprzednich miesiącach, redukcje zatrudnienia w ramach tzw. zwolnień grupowych. Do powiatowych urzędów pracy napłynęły zgłoszenia takich zwolnień od dwunastu podmiotów. Sześć firm z sektora usługowego i sześć zakładów przemysłowych zamierza zwolnić blisko 700 osób. W poprzednim miesiącu zgłoszenie napłynęło tylko od jednego pracodawcy z sektora usług i dotyczyło 28 osób, jednak w kwietniu zostało ono przez pracodawcę wycofane.

Coraz mniej mieszkańców Pomorza wyrejestrowuje się z PUP, co wpływa na wzrost bezrobocia
Pomorscy pracodawcy wstrzymują procesy rekrutacyjne, a część z nich rozważa nawet redukcje etatów. W związku z tym powiatowe urzędy pracy dysponują coraz mniejszą liczbą ofert pracy, co powoduje...
Czytaj więcej – TUTAJ

www.porp.pl

Zapraszamy do zapoznania się z
Danymi szacunkowymi o rynku pracy w województwie pomorskim, kwiecień 2020 r. .pdf.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.