11-09-21
Powiat chojnicki. Ponad 5000 miejsc zagrożonych - podsumowanie
„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”
– zgłoszenia z pow. chojnicki


Od ponad pięciu lat w województwie pomorskim prężnie funkcjonuje aplikacja ,,Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”. Aplikacja daje możliwość mieszkańcom wskazania na mapie miejsc, w których dochodzi do łamania prawa.

Aplikacja obejmuje również teren powiatu chojnickiego, w którym od początku jej funkcjonowania mieszkańcy wskazali już ponad 5000 miejsc zagrożonych. Jednakże po zakończeniu wakacji kadra kierownicza, która na co dzień zajmuje się planowaniem działań mających na celu jeszcze bardziej poprawić bezpieczeństwo na terenie powiatu chojnickiego przeanalizowała zagrożenia jakie zostały naniesione na wszystkim znanej interaktywnej mapie zagrożeń.  

W okresie wakacji najczęściej zaznaczanym zagrożeniem było przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierowców, takich punktów internauci wskazali blisko170, z czego 71 przekazanych informacji zostało potwierdzonych przez policjantów ruchu drogowego. Kolejnym problemem wskazanym przez mieszkańców powiatu jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych oraz nieprawidłowe parkowanie. Tego rodzaju sygnałów policja odnotowała około 65 z czego większa połowa z nich zostało potwierdzonych.

Koordynatorzy ,,Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa” codziennie przekazują do poszczególnych wydziałów dane zawierające wskazane miejsca zagrożone. Następnie policjanci przystępują do weryfikacji zgłoszenia. Jeżeli stwierdzą, iż w danym miejscu dochodzi do łamania prawa, zagrożenie naniesione na mapę otrzymuje status ,,potwierdzone”. W ten sposób policjanci potwierdzili w trakcie wakacji  ponad 40 procent zgłoszonych zagrożeń. Miejsca te objęte są teraz szczególnym nadzorem policyjnym. Takimi miejscami są m.in. ul. Angowicka w Chojnicach i  Wielewska  w Czersku, na mapie wskazano te zagrożenia w postaci przekraczania dozwolonej prędkości. Policjanci w trakcie weryfikacji potwierdzili je, nakładając na kilkunastu kierowców mandaty za zbyt szybką jazdę. W chwili obecnej policjanci pełniący służbę w rejonach są w trakcie weryfikacji kilku zaznaczonych zagrożeń na interaktywnej mapie.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa każdego dnia udowodnia, że jest ważnym narzędziem współpracy mieszkańców powiatu chojnickiego z miejscową Policją. Dzięki niej mundurowi są w stanie jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo.

KPP Chojnice

 

,,Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”:

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.