Artykuł reklamowy
Krótkoterminowy wynajem - zalety i wady

Wynajem krótkoterminowy to wygodna alternatywa dla hoteli czy pensjonatów. Najczęściej korzystają z niej turyści oraz biznesmeni, cechuje się zatem dużą rotacją najemców, ale i krótkim, zwykle kilkudniowym okresem najmu. Jest coraz popularniejszą formą zarobku na nieruchomościach, potrafi bowiem przynieść dużo wyższe przychody, niż wynajem długoterminowy. Rozwiązanie ma szereg zalet, ale posiada również wady. Jak w rzeczywistości wygląda krótkoterminowy wynajem?

Zalety wynajmu krótkoterminowego

Z punktu widzenia najemcy, kilkudniowy pobyt w samodzielnym mieszkaniu to dużo atrakcyjniejsze rozwiązanie, niż hotel lub pokój w gospodarstwie agroturystycznym. Nieporównywalny jest tu komfort, prywatność oraz niezależność - zwykle bowiem w mieszkaniu mamy dostępną kuchnię, czasem też pralkę i podstawowe sprzęty jak żelazko czy suszarka. Ponadto większość dostępnych mieszkań ma swój niepowtarzalny klimat, w którym można poczuć się naprawdę swobodnie.
Nic więc dziwnego, że taka forma noclegu zyskuje coraz większą popularność wśród przyjezdnych. Mieszkania na sprzedaż Starogard Gdański cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów. W wielu przypadkach wynajem krótkoterminowy zapewni dużo większe przychody, niż opcja długoterminowa. Ceny za dobę w samodzielnym mieszkaniu są zależne od konkretnego miasta, lokalizacji w tymże, metrażu nieruchomości oraz standardu wykończenia. Im więcej zainwestujemy na etapie zakupu i wykończenia, tym większe ceny będzie mogli ustalić. Najbardziej opłacalne są miasta turystyczne, jak Gdańsk, Gdynia, Kraków czy Wrocław. Zarobek w ciągu tygodnia na atrakcyjnym mieszkaniu dwuosobowym, to kwota rzędu 1400 - 2000 zł. W skali roku jest to zatem nieporównywalnie większa suma, niż przy wynajmie długoterminowym.
Ogromnym atutem jest też płynność cen. Jeśli zwiększy się nam na przykład wysokość miesięcznego czynszu, nie musimy ustalać podwyżki z najemcą, jak w przypadku wynajmu długoterminowego. Wystarczy bowiem podnieść cenę za dobę na jeszcze niezarezerwowane noclegi, aby wyrównać koszty i nie być stratnym.

Czy wynajem krótkoterminowy ma wady?
Niestety, choć wynajem krótkoterminowy to niemal gwarantowany zysk, jest dosyć wymagającą formą zarobku. Musimy liczyć się z dużym zaangażowaniem, które jest konieczne przy takim wynajmie. Co nas jeszcze czeka?
Przede wszystkim musimy zwrócić większą uwagę na lokalizację oraz wykończenie mieszkania, niż przy wynajmie długoterminowym. Turystom i biznesmenom zależy na noclegu “z widokiem”, w centrum miasta lub miejscu dobrze skomunikowanym. Ponadto takie mieszkanie musi być lepiej wyposażone. Konieczne będą najważniejsze naczynia i pościel, ale goście docenią też kieliszki czy otwieracz do wina. Warto zainwestować też w pralkę, żelazko i mikrofalę. Musimy też zadbać o to, by w mieszkaniu zawsze znajdował się papier toaletowy, płyn do mycia naczyń czy podstawowe przyprawy.
Wynajem krótkoterminowy to również duża rotacja gości. Należy liczyć się ze sprzątaniem po każdym najmie, ale także z przekazywaniem kluczy i sprawną organizacją kalendarza rezerwacji. Różni najemcy to też większe ryzyko. Może się więc okazać, że nasze mieszkanie będzie narażone na zniszczenia.
Ostatnia rzecz to marketing. Ogłoszenia mieszkania na wynajem krótkoterminowy powinny być na stałe widoczne w sieci. To wiąże się oczywiście z ich obsługą - odbieraniem telefonów, odpisywaniem na wiadomości, a także aktualizacją informacji i kalendarza w ogłoszeniu.

Czy warto inwestować w wynajem krótkoterminowy?
Wynajem krótkoterminowy na pewno nie jest dla każdego. Wymaga dużego zaangażowania i czasu, a także większego nakładu finansowego na etapie zakupu i wykończenia. Jeśli jesteśmy na to wszystko gotowi i znajdziemy nieruchomość z potencjałem - mamy spore szanse na sukces i stały zysk na wysokim poziomie.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.