19-08-18
Region. Kalendarz wyborczy. 15 dat – terminów wykonania czynności wyborczych
Kto drukuje karty?. PKW: wójt, starosta
i marszałek mają zadbać o karty do głosowania

Serwis Samorządowy PAP (samorzad.pap.pl) podaje: Państwowa Komisja Wyborcza jednoznacznie stwierdziła, że obowiązkiem marszałka województwa - a także wójta i starosty - jest wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze województwa, powiatu czy gminy, w tym druk i dostarczenie kart do głosowania komisjom obwodowym.

"Art. 156 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy nakłada na marszałka województwa zadanie zapewnienia obsługi i techniczno-materialnych warunków pracy wojewódzkiej komisji wyborczej oraz wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze województwa, z zastrzeżeniem art. 191e § 1, art. 437, art. 458a, art. 467a i art. 484 (z „zastrzeżeniem”, nie zaś z „wyłączeniem”). Do ustawowych obowiązków marszałka województwa należy zatem – oprócz obsługi wojewódzkiej komisji wyborczej – wykonanie również wszystkich innych zadań, które mają na celu umożliwienie przeprowadzenia wyborów na obszarze województwa" - głosi stanowisko PKW.

To reakcja na wątpliwości marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, który alarmował, że wykreślone z Kodeksu wyborczego zostały wszystkie przepisy dotyczące kompetencji marszałków województw i starostów w zakresie zarządzenia wydrukowania kart do głosowania w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego oraz zapewnienia ich przekazania właściwym komisjom wyborczym.
Czytaj więcej – TUTAJ

Zobacz również - Kalendarz wyborczy. 15 dat – terminów wykonania czynności wyborczych - TUTAJ

Źródło: samorzad.pap.pl


Poniżej publikujemy stanowisko Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka:

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.