20-10-18
Czersk. O lesie najlepiej uczyć się w lesie
Leśne spotkanie małych wolontariuszy
z SP 1 Czersk


Złota polska jesień zachęciła klasy II b i II c do odwiedzin w Leśnictwie Czersk. Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka od lat współpracuje z Nadleśnictwem Czersk. Dobrym zwyczajem tej współpracy jest udział w zajęciach prowadzonych przez leśników edukatorów. Kolejne pokolenie małych dzieci zamierza kontynuować tę tradycję mając nadzieję na cykliczne spotkania z przyrodą.


Na miejscu uczniów przywitali: pan Eligiusz Osowicki oraz pani Alicja Sabiniarz. Najpierw pani leśnik oprowadziła dzieci po ścieżce przyrodniczo - leśnej. W trakcie spaceru opowiedziała o najważniejszych sprawach dotyczących lasu i gospodarki leśnej. Mówiła o roślinach, zwierzętach oraz ich dokarmianiu, poruszyła sprawy ochrony i zagrożeń środowiska leśnego, a także zapoznała z warstwową budową lasu.

Wyruszając na wycieczkę uczniowie przygotowali niespodziankę dla mieszkańców lasu – uzbierane samodzielnie lub z rodzicami żołędzie i kasztany. W ten sposób od najmłodszych lat dzieci uczą się idei wolontariatu. Zima to trudny czas dla leśnych zwierząt, dlatego mali wolontariusze postanowili im pomóc zanim nastaną mrozy. Wielką frajdę sprawiło wszystkim wysypanie darów do koryta w wyznaczonym przez leśników miejscu dokarmiania zwierząt. Uczniowie z dumą zauważyli, że duże koryto wypełniło się po brzegi, czym wzbudzili zachwyt pani leśnik. Byli zadowoleni, że choć trochę mogli pomóc dzikim zwierzętom. Dalej podczas spaceru zbierali różne leśne pamiątki, które będą wykorzystane na zajęciach w szkole. Kolejnym miłym akcentem tego dnia było pieczenie kiełbasek i innych przysmaków na ognisku. Po sympatycznym odpoczynku i nabraniu sił dzieci wyruszyły pieszo w drogę powrotną.

Wycieczka wpłynęła na poszerzenie wiedzy o lesie, rozwinęła zainteresowania przyrodnicze uczniów, a także uwrażliwiła na potrzebę niesienia pomocy zwierzętom przed trudnym okresem zimowym. Mamy nadzieję na kolejne zajęcia edukacyjne o tematyce leśnej w naturalnym środowisku, bo o lesie najlepiej uczyć się w lesie.

Mirosława Knitter
Maria Łangowska
SP 1 Czersk

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.