9-07-20
Region. W ubiegłym roku informację otrzymało 1,3 mln mieszkańców Pomorza
List ze stanem konta w ZUS tylko online

Z powodu pandemii koronawirusa, coroczną Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego będzie można sprawdzić tym razem wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych, czyli na PUE.


Jeśli ktoś nie ma jeszcze profilu na PUE, może go założyć w każdej chwili.

Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego, czyli IOSKU,  Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia po przeprowadzanej w czerwcu rocznej waloryzacji składek i kapitału początkowego na koncie oraz składek i środków z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) zapisanych na subkoncie. Aby znaleźć Informację na PUE wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2019 r.”

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS przedstawia stan środków na koncie na 31 grudnia 2019 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja (zakładka „Stan konta”).

Wszyscy ubezpieczeni, w tym ci, którzy w 2019 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta  i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). Są dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że aktywność zawodowa już się kończy, a składki nie będą więcej odprowadzane.

W zakładce „Składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale za rok” można sprawdzić składki za 2019 r. W wypadku członków OFE, którzy mają subkonto, kwoty są pomniejszone o zapisaną na nim część i przekazaną do OFE. Nowością jest „Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Taką informację otrzymają osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998, a przed 2019 rokiem.

Tylko osoby, które wystąpią o to do ZUS mogą otrzymać Informację w wersji papierowej – listem albo w placówce. W ubiegłym roku IOSKU otrzymało 1,3 mln mieszkańców Pomorza.

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.