4-06-20
Powiat chojnicki. Symboliczny czek trafił do starosty
Marszałek przekazał 1 mln zł dla chojnickiego szpitala

Symboliczny czek Mieczysław Struk przekazał staroście Markowi Szczepańskiemu podczas wczorajszego (3.06.) spotkania w Urzędzie Miasta w Chojnicach. Pieniądze dedykowane są na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników lecznicy.


Symboliczny czek dla chojnickiego szpitala został przekazany staroście podczas wczorajszego podpisania przez Arseniusza Finstera i Mieczysława Struka aneksu na zwiększenie kwoty na deszczówki.   |  fot. A. Zajkowska

Marszałek województwa pomorskiego wyjaśniał, że kierowanie takich kwot do szpitali, nie tylko tych jednoimiennych i z oddziałami zakaźnymi, związane jest z poważnymi problemami w zaopatrzeniu tych placówek na początku pandemii koronawirusa.

Na zabezpieczenie medyków
- Na poziomie samorządu wojewódzkiego uznaliśmy, ja, Leszek Bonna i pozostali członkowie zarządu województwa, że w tym systemie powiatowe szpitale również odgrywały, odgrywają i będą odgrywały ważną rolę. Mam nadzieję panie starosto, że ten milion złotych dedykowany na zakup środków ochrony osobistej wspomoże szpital, za który odpowiada starostwo powiatowe, i będziecie mogli, w szczególności lekarze i pielęgniarki, wobec którym mam ogromną atencję w dobie koronawirusa, m.in. przez własne doświadczenia, pracować bezpiecznie - mówił Mieczysław Struk.

- Bardzo dziękuję za to wsparcie 1 mln zł. To jest olbrzymia kwota. Dziękuję także za to, że pan marszałek i zarząd województwa wspiera DPS-y. Nasza kwota grantu w wysokości 130 tys. zł, trafi do DPS-u chojnickiego, co pozwoli żeby się przygotować na kolejną falę wzrostu zachorowań na koronawirusa, a taka prawdopodobnie może nastąpić w okolicach jesieni - mówił starosta Marek Szczepański.

Testy przesiewowe m.in. w DPS-ach
Urząd marszałkowski zlecił także kompleksowe badania przesiewowe, które są dedykowane wszystkim ośrodkom paliatywnym w Pomorskiem, tj. Domom Pomocy Społecznej, stacjonarnym hospicjom i zakładom opiekuńczo-leczniczym. - To oznacza, że około 4 tys. 300 osób zostanie przebadanych na okoliczność posiadania przeciwciał w zakresie COVID-19. Badania potrwają pewnie jeszcze parę tygodni - informował marszałek. Metodą przesiewową sprawdzani są ludzie w 173 jednostkach. Urząd marszałkowski przeznaczył na o kilka milionów złotych.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.