2-06-20
Powiat chojnicki. W powiecie chojnickim 1016 uczniów
Matury już 8 czerwca

Z powodu pandemii koronawirusa o miesiąc zostały przełożone tegoroczne matury. Pierwszy egzamin, z języka polskiego, odbędzie się 8 czerwca. W związku z trwającym stanem epidemicznym tegoroczni abiturienci zwolnieni są z części ustnej egzaminu.


Egzamin maturalny w tym roku ma być przeprowadzony z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa.   |  fot. arch/A.Knitter

W powiecie chojnickim do egzaminu dojrzałości przystąpi 1016 uczniów. Z czego 841 osoby, to maturzyści tegoroczni. Pozostałe 175, to uczniowie z poprzednich lat, np. chcący poprawić swoje wyniki. Najwięcej abiturientów, bo aż 310, przystąpi do egzaminu w Zespole Szkół przy ul. Kościerskiej w Chojnicach.

Egzamin z dystansem
Gromadzenie się w szkołach oraz same matury przebiegać będą zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Podczas konferencji prasowej (26.05.) wymienił je starosta Marek Szczepański. - Obowiązek zakrywania przez zdających ust i nosa do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Ustawienie ławek w taki sposób by ten dystans półtora metrowy zapewnić. Dezynfekcja ławek i krzeseł w sali przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi. Jest konieczność korzystania prze uczniów z własnych przyborów piśmienniczych. Wdrożone zostaną także specjalne rozwiązania mające na celu spowodowanie, że abiturienci nie będą się gromadzić przed wejściem na egzamin.

By było bezpiecznie
Urzędnicy Starostwa Powiatowego w Chojnicach odpowiednio wcześniej dokonali rozeznania w potrzebach placówek, odnośnie środków bezpieczeństwa oraz preparatów do dezynfekcji. - Rozeznanie to wysłaliśmy do wojewody pomorskiego z prośbą o złożenie zapotrzebowania do Agencji Rezerw Materiałowych. Czekamy na odzew, ale równocześnie kupujemy i przyłbice i środki do dezynfekcji. Żeby nie było sytuacji, że szkoła nie będzie w stanie zapewnić tych warunków. Dyrektorzy oczywiście też mogą podejmować samodzielnie zakupy w ramach swoich budżetów - mówił Marek Szczepański.  Starosta wystosował także prośbę do sanepidu o wykonanie egzaminującym nauczycielom, testów na koronawirusa.

Anna Zajkowska

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.