19-06-21
POMORSKIE. Już ponad 7 mln osób korzysta z PUE ZUS
Mieszkańcy Pomorza aktywowali
do tej pory ponad 115 tys. bonów


PUE czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS to narzędzie, które ułatwia dostęp do szeregu usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Własny profil na PUE jest niezbędny m.in. aby skorzystać z pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej czy z Polskiego Bonu Turystycznego. Zalety PUE doceniło już ponad 7 mln osób. Wprowadzone podczas pandemii obostrzenia spowodowały, że część obsługi klientów przeniosła do internetu. Dzięki PUE większość spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Z platformy mogą korzystać ubezpieczeni (np. pracownicy, zleceniobiorcy), płatnicy składek (pracodawcy i osoby, które prowadzą działalność gospodarczą), świadczeniobiorcy (emeryci i renciści) oraz lekarze.

Założenie profilu trwa kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego bądź osobiście w placówce ZUS.

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na każdego dziecko przysługuje bon o wartości 500 zł. Dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzyma dodatkowy bon w tej samej kwocie.

Jak dotąd mieszkańcy Pomorza aktywowali ponad 115 tys. bonów, z czego 20 tys. w ciągu ostatniego miesiąca. Wartość płatności wykonanych przy użyciu tych bonów to ponad 32 mln zł. Płatności bonem można wykonywać wielokrotnie aż do jego wyczerpania. Nie można go natomiast wymienić na gotówkę.

Za pomocą bonu można płacić m.in. za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią dane kontaktowe. Po aktywacji otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Na prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną liście jest ponad 4,8 tys. podmiotów turystycznych z Pomorza. Rodziny z całego kraju wykorzystały w naszym województwie ponad 121 tys. bonów o łącznej wartości blisko 87 mln zł. Płatności przy użyciu Polskiego Bonu Turystycznego można wykonywać do 31 marca 2022 r.

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.