29-01-21
Gm. Czersk. Zobacz listę nominowanych i nagrodzonych
Młyńskie Koła 2020 rozdane

Publikujemy zwycięzców oraz listę nominowanych do nagrody burmistrza Czerska – „Młyńskie Koło 2020”.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się dziś (29.01) wieczorem w budynku Gminnego Centrum Kultury w Czersku.

Nagrodę Młyńskie Koło 2020 przyznano w pięciu kategoriach oraz jedną statuetkę – nagrodę specjalną burmistrza.

Poniżej laureaci:


Przedsiębiorczość: Cukiernia „Landus”


Sport i Rekreacja: Wojciech Linda, nagrodę odebrał w jego imieniu Piotr Fryca.


Inicjatywa Społeczna: Stanisław Leszczyński


Nauka i Edukacja: Sabina Redzimska, nagrodę odebrał w jej imieniu brat - Leszek Redzimski.


Kultura:Zespół Paradise. Nagrodę odebrał mąż kierownika i choreografa grupy - Iwony Laska.


Nagroda specjalna burmistrza: Ireneusz Bojanowski. Były już nadleśniczy otrzymał nagrodę za: pełnienie przez ponad 28 lat funkcji Nadleśniczego Nadleśnictwa Czersk, sprawowanie przez 5 kadencji (w latach 1994 - 2014) mandatu Radnego Gminy Czersk, pełnienie funkcji Przewodniczącego (w latach 1995 – 1998 i 2010 – 2014) oraz Wiceprzewodniczącego (w latach 1998 – 2010) Rady Miejskiej w Czersku, wspieranie działalności jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Czersk, zaangażowanie w wiele inicjatyw społecznych, wielkie serce, życzliwość i otwartość będące wzorem do naśladowania dla innych.

Młyńskie Koło 2020 – lista nominowanych, krótkie przybliżenie sylwetek, poniżej galeria zdjęć:

Przedsiębiorczość

Ś.p. Stefan Ziemann

Ś.p. Stefan Ziemann został nominowany pośmiertnie za wiele lat pracy zawodowej, przez które rozwijał swoją firmę, aż stała się ona cenioną marką na rynku nie tylko lokalnym, ale też ogólnopolskim. Ślusarstwo Ziemann rozwinęło się od małego zakładu naprawiającego drobne sprzęty po dużą firmę budującą m.in. hale produkcyjne. Ś.p. Stefan Ziemann przez wiele lat bardzo często włączał się w różne przedsięwzięcia w Gminie Czersk, wspierał inicjatywy społeczne oraz różne akcje charytatywne.

Cukiernia „Landus”
Celina i Krzysztof Landowscy od wielu lat prowadzą rodzinną cukiernię „Landus”, którą w latach trzydziestych poprzedniego wieku założył dziadek pana Krzysztofa, a później prowadził jego ojciec. W zeszłym roku Państwo Landowscy przebudowali swój lokal. Zmienione miejsce zachowało jednak swój klimat nawiązujący do rodzinnych i lokalnych tradycji.

Towarzystwo Gospodarcze „SAMBOR” S.A.
Towarzystwo Gospodarcze „SAMBOR” S.A. kierowane przez Prezesa Zarządu Mariusza Szwarca w 2020 r. otworzyło w Czersku market budowlany Mrówka. To nowoczesny sklep na miarę XXI wieku, pierwszy tego typu w naszej gminie.

Zakład Ślusarski Jerzy Lica & syn

Krzysztofa Lica prowadzi w Rytlu firmę ślusarską. Wspiera go w tym żona Anna. Zakład Ślusarski Jerzy Lica & syn to rodzinna firma, którą Pan Krzysztof przejął od ojca Jerzego. W ostatnich lata zakład bardzo się rozwinął i unowocześnił. Powstała też nowa hala produkcyjna.

Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Czersku

Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Czersku, w zeszłym roku obchodził dwudziestolecie swojej działalności. Przez te lata spółka stale rozwija się, poszerza zakres świadczonych usług oraz poprawia jakość obsługi mieszkańców Gminy Czersk.


Sport i rekreacja

Wanessa Kasprzak
Wanessa Kasprzak konno jeździ od sześciu lat, a w zawodach startuje od czterech. Mieszkanka naszej gminy ciężko pracuje, a efekty jej zaangażowania widać na zawodach. Także tych rangi ogólnopolskiej. Zawodniczka wiele razy stawała na podium w zawodach Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego. Reprezentuje „Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych” w Kwiekach.

Artur Papierowski
Artur Papierowski od stycznia 2018 roku prowadzi seniorską drużynę Borowiaka Czersk. Rok 2020 był przełomowy dla zespołu. W ubiegłym roku drużyna prowadzona przez pana Artura awansowała do V ligi i osiągnęła świetne wyniki jesienią. 14 meczów wygranych i tylko po jednym remisie i porażce uplasowały Borowiaka na pierwszym miejscu w tabeli. Pozwala to optymistycznie patrzeć na drugą część sezonu i oczekiwać awansu do IV ligi.

Emilia Pestka
Emilia Pestka to nasza młoda i zdolna lekkoatletka. W 2020 r. na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy na XXVII Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletce Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni Razem” zajęła I miejsce w skoku w dal i obroniła tytuł mistrzyni Polski z ubiegłego roku. W biegu na 800 m wywalczyła srebro. W sztafecie 4x100m, wraz z koleżankami z reprezentacji województwa, zdobyła złoto.

Wojciech Linda
Wojciech Linda od dwudziestu lat zarządza Halą Sportową im. Romana Bruskiego w Czersku. To głównie dzięki niemu obiekt jest w bardzo dobrym stanie. Hala sportowa jest miejscem wielu ciekawych inicjatyw sportowych czy kulturalnych. Jest też miejscem gdzie Pan Wojciech Linda i wielu innych działaczy wychowali dziesiątki młodych sportowców.

MKS Handball Czersk

Handball Czersk powstał jako oddzielny klub w 2020 roku. Starania działaczy i samych zawodników doprowadziły do tego, że jesienią zespół doszedł do wysokiej formy. Uplasował się na drugim miejscu w tabeli II ligi po drodze pokonując faworyzowanych rywali. Członkowie klubu udzielają się także społecznie, podejmując i wspierając wiele inicjatyw.

Inicjatywa Społeczna


Stanisław Leszczyński

Druh Stanisław Leszczyński od ponad 50 lat jest strażakiem ochotnikiem. Jest wieloletnim prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Czersku. Jest bardzo zaangażowany w swoją służbę, szczególnie w doposażanie czerskiej OSP w nowy sprzęt. W roku 2019 – w dużej mierze dzięki staraniom prezesa – nasza największa jednostka pozyskała nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. W roku 2020 OSP w Czersku pozyskała łódź ratunkową oraz samojezdną drabinę strażacką. W zeszłym roku druh Stanisław został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego”.

Akcja „Piąteczka dla Oleczka”

Akcja „Piąteczka dla Oleczka” to charytatywne przedsięwzięcie organizowane przez mieszkańców naszej gminy – grupę wielu osób bardzo zaangażowanych w zbiórkę pieniędzy na leczenie Olka Lewandowskiego.

Sołectwo Mosna
W 2020 roku mieszkańcy najmniejszego w gminie Sołectwa Mosna zaangażowali się w realizację projektu „Aktywne sołectwo pomorskie”. Dzięki ich społecznej pracy i staraniom sołtysa Tomasza Wonsa we wsi powstała wiata rekreacyjna. Wszystkie roboty na tej inwestycji wykonali sami mieszkańcy, spośród których największy wkład wniósł pan Witold Pstrąg.

Nadleśnictwo Czersk

Nadleśnictwo Czersk realizuje bardzo dużo przeróżnych inicjatyw społecznych. Od dwóch lat prowadzi akcję „Jedno dziecko, jedno drzewo” polegającą na sadzeniu drzew w parku Borowiackim w Czersku przez rodziców i dzieci urodzone w bieżącym roku. Nadleśnictwo jest też mecenasem wielu inicjatyw społecznych, kulturalnych i sportowych na naszym terenie.

Akcja „Szyjemy maseczki”
Akcja „Szyjemy maseczki” w pierwszej połowie 2020 roku pozwoliła wyposażyć w środki ochrony osobistej wszystkich zainteresowanych mieszkańców naszej gminy. Koordynowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku projekt zaangażował do współdziałania koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, sołectwa czy pojedynczych mieszkańców. W kolportaż zaangażowali się też sportowcy i strażacy.


Nauka i Edukacja


Śp. Kazimierz Zabrocki
Śp. Kazimierz Zabrocki całe swoje zawodowe życie poświęcił edukacji. Przez prawie 40 lat był dyrektorem szkoły w Łęgu. To w czasie jego kierowania placówką, szkoła zyskała nowe piętro i wybudowano salę gimnastyczną. Po przejściu na emeryturę powołał do życia w Łęgu szkołę średnią dla dorosłych. Prowadził ją do końca, do czerwca zeszłego roku. Ś.p. Kazimierz Zabrocki wychował wiele pokoleń młodzieży, był też bardzo zaangażowany w życie społeczne naszej gminy.

Sabina Redzimska
Sabina Redzimska jest nauczycielką w Zespole Szkół w Łęgu. Od wielu lat wychowuje młodzież i stara się zaczepić w niej chęci do uprawiania sportu, angażowania się w akcje społeczne czy charytatywne. Pani Sabina sama też inicjuje różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu pomoc innym. Jest bardzo zaangażowana w prowadzenie 30 Drużyny Harcerskiej „Zieloni” w Łęgu.

Henryk Sikorski
Henryk Sikorski – emerytowany nauczyciel, czerski pasjonat historii i publicysta w 2020 roku wydał książkę „Zapisane w pamięci trwa. 150 lat rodziny Sikorskich” opisującą nie tylko historię rodziny. W publikacji można znaleźć też wiele ciekawych opisów związanych z historią naszego regionu. Henryk Sikorski ma w swoim portfolio wiele różnych artykułów, między innymi w „Zeszytach Czerskich”.

„Zeszyty Czerskie”
W 2020 roku ukazały się VI „Zeszyty Czerskie”. Publikacja, wydawana  przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Czerskiej, którym kieruje Pan Andrzej Sabiniarz, zawiera teksty lokalnych historyków i nie tylko. W 2020 roku „Zeszyty” zyskały nową szatę graficzną, co jeszcze uatrakcyjniło publikację.

Błażej Ostoja-Lniski
Błażej Ostoja-Lniski – profesor sztuk plastycznych, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i profesor zwyczajny Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Czerszczanin z pochodzenia w 2020 roku został rektorem warszawskiej ASP. Na co dzień realizuje się głównie w malarstwie.


Kultura

Bogna Knuth
Bogna Knuth to uczennica klasy VIII c w Szkole Podstawowej nr 1 w Czersku. Utalentowana czternastolatka realizuje się w dziedzinie śpiewu, recytacji i malarstwa. Z powodzeniem startuje w wielu konkursach na szczeblu lokalnym oraz ogólnopolskim. Jej umiejętności wokalne możemy podziwiać na wielu gminnych imprezach.

Tomasz Wojak
Tomasz Wojak pochodzi z Szyszkowca w Sołectwie Łąg. To wybitny pianista z wykształceniem muzycznym zdobytym w Petersburgu i na paryskiej Sorbonie. Obecnie jest profesorem tytularnym w konserwatorium muzyki i teatru w Montlucon we Francji. Można zobaczyć go też na scenie. Koncertuje jako solista i kameralista. 

Zespół Paradise
Zespół Tańca Nowoczesnego „Paradise” to amatorska grupa taneczna, która ma na swoim koncie liczne sukcesy o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Instruktorem i choreografem zespołu jest Iwona Laska. „Paradise” powstał w listopadzie 2001 r. Przez niemal dwadzieścia lat należało do niego kilkaset dziewcząt z gmin Karsin i Czersk. Dzieci i młodzież z naszej gminy to niemal połowa członków zespołu Paradise.

Obchody 100-lecia powrotu Czerska do Macierzy
W styczniu 2020 roku odbyły się obchody 100-lecia powrotu Czerska do Macierzy. Świętem żyła cała gmina. Mieszkańcom na długo w pamięci zapadnie inscenizacja wjazdu do miasta wojsk generała Józefa Hallera oraz biało-czerwony korowód, którzy przemaszerował od dworca PKP do centrum Czerska. Asystowały mu tłumy przedszkolaków, uczniów naszych szkół oraz mieszkańców naszej gminy.

Zespół „Wene”
Grupę „Wene” tworzą panie: Wiktoria Szarmach, Emilia Szramka, Natalia Szarmach i Ewa Kożyczkowska. Zespół występuje na wielu gminnych imprezach i wydarzeniach. Członkinie zespołu stale poprawiają swój warsztat wokalny, osiągając coraz wyższy poziom.


Nagroda specjalna burmistrza


Ireneusz Bojanowski. Były już nadleśniczy otrzymał nagrodę za: pełnienie przez ponad 28 lat funkcji Nadleśniczego Nadleśnictwa Czersk, sprawowanie przez 5 kadencji (w latach 1994 - 2014) mandatu Radnego Gminy Czersk, pełnienie funkcji Przewodniczącego (w latach 1995 – 1998 i 2010 – 2014) oraz Wiceprzewodniczącego (w latach 1998 – 2010) Rady Miejskiej w Czersku, wspieranie działalności jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Czersk, zaangażowanie w wiele inicjatyw społecznych, wielkie serce, życzliwość i otwartość będące wzorem do naśladowania dla innych.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.