16-12-21
Czersk. Marek Szpręga: Muzeum może być perełką turystyczną
„Muzeum Meblarstwa” w Czersku

Marek Szpręga, dyrektor finansowy i członek zarządu Grupy Klose przedstawia pomysł powstania „Muzeum Meblarstwa” w Czersku. O inicjatywie rozmawiał już m.in z burmistrzem Czerska. Na ostatniej sesji RM włodarz informował o przedmiotowej sprawie oraz spotkaniu w szerszym gremium. Poszliśmy śladem tej wypowiedzi i porozmawialiśmy z pomysłodawcą.

- Czersk, a szerzej cały region, słynie z meblarstwa. Tak było kiedyś, tak jest również teraz. W gminie działa wiele przedsiębiorstw związanych z meblarstwem, z przetwórstwem drewna i produkcją. Zamysł jest taki, aby zgromadzić w jednym miejscu eksponaty, które dzisiaj znajdują się w wielu domach, warsztatach, czy okolicznych firmach, przedstawić je w atrakcyjny i nowoczesny sposób, upamiętnić żywą wciąż historię. Sama Czerska Fabryka Mebli, która powstała 122 lata temu, posiada sporo ciekawych eksponatów, wyrobów sprzed kilkudziesięciu lat, dokumentów i projektów mebli. Podobnie pozostałe zakłady Grupy Klose. Pragniemy  zaprezentować cały proces powstania mebla, od momentu pozyskania drewna, jego przetworzenia, po gotowe produkty. Takich placówek, skoncentrowanych na meblach, nie ma wiele na mapie Polski, istnieje muzeum w Krobii i wirtualna wystawa mebli swarzędzkich – mówi Marek Szpręga (na zdjęciu), absolwent czerskiego LO, od stycznia br. osoba zarządzająca zakładami Grupy Klose w Polsce.

Marek Szpręga dodaje kilka słów o roli Grupy Klose i swojej w tym przedsięwzięciu:
- Chcemy się mocno zaangażować w ten projekt, we współpracy z samorządem, licząc też na pomoc innych przedsiębiorstw związanych z meblarstwem. To na razie koncepcja, którą pragniemy realizować, ale co do której nie zapadły jeszcze konkretne decyzje. Podkreślam, że przedsięwzięcie nie ma dla nas charakteru biznesowego, chcemy coś dać naszemu miastu. Jestem przekonany, że muzeum zwiększy walory turystyczne Czerska, w którym brakuje podobnych atrakcji. W mojej ocenie, takie muzeum może być perełką turystyczną dla osób zainteresowanych branżą i innych turystów, którzy za cel obierają Bory Tucholskie. Chcemy, aby otwarcie „Muzeum Meblarstwa” nastąpiło na 100-lecie nadania Czerskowi praw miejskich, czyli za niecałe pięć lat. Czasu niby sporo, jednak wkrótce trzeba wypracować formułę, w tym przejść kwestie formalne i lokalowe, zaprosić do inicjatywy innych producentów czy zainteresowane osoby, a przede wszystkim gromadzić eksponaty.

Pan Marek dodaje, że zakład w Czersku włącza się coraz częściej w życie lokalnej społeczności, wspierając różne inicjatywy. Ostatnio jest zaangażowany w działania propagujące aktywność fizyczną, projekt  „Klose Handball Camp” , zajęcia sportowe dla dzieci w Czersku, organizowane przez MKS Handball Czersk.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.