28-07-21
POMORSKIE. KOMUNIKAT
Na zwolnieniu lekarskim pamiętaj o aktualnym adresie

Jeśli musimy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego powinniśmy pamiętać, by podać lekarzowi aktualny adres, ten pod którym będziemy przebywać w czasie chorobowego.

Gdy zmieniamy to miejsce, powinniśmy w ciągu 3 dni poinformować o tym pracodawcę i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W trakcie urlopu zdarzają się sytuacje, w których możemy ulec wypadkowi lub zachorować, a kontuzja lub choroba może zatrzymać nas na dłużej poza domem. Jeśli będziemy korzystać ze zwolnienia lekarskiego musimy podać lekarzowi, który wystawia e-ZLA (elektroniczne zwolnienie lekarskie) adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie powrotu do zdrowia.

Nie tylko z powodu choroby w czasie wyjazdu trzeba pilnować prawidłowego adresu zamieszkania na zwolnieniu lekarskim. Zdarza się, że w systemie podany jest adres zameldowania inny niż stałe miejsce zamieszkania pacjenta. Dlatego już w tracie wizyty w gabinecie lekarskim, przy wystawieniu e-zwolnienia, chory powinien przekazać lekarzowi pod jakim adresem będzie przebywał. To właśnie ten adres powinien znaleźć się na zwolnieniu lekarskim.

Zdarzają się też takie sytuacje, gdy pacjent w trakcie choroby potrzebuje pomocy innych i przenosi się np. rodziny, która w tym czasie będzie się nim opiekować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak zrobić, ale trzeba pamiętać o obowiązkach względem ZUS i pracodawcy. Gdy już po wystawieniu     e-zwolnienia, chory zmienia miejsce pobytu, musi poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz ZUS. Ma na to trzy dni.

Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego ma znaczenia podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w  trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego. Kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich ma prawo przeprowadzić nie tylko ZUS, ale również uprawnieni płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki (to pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób).

Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest prawidłowo, tzn. czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.