12-09-21
Gm. Czersk. Nadleśnictwo Czersk
Zaplątany balon - miał za zadanie lewitować na wysokości około 6-7 km nad ziemią…

W czwartek leśniczy (Nadleśnictwo Czersk) Mariusz Mania znalazł na jednej z upraw leśnictwa Ostrowy zaplątany balon (ZDJĘCIA poniżej). Jako, że balon miał przymocowany nadajnik GPS i dane kontaktowe, skontaktowaliśmy się telefonicznie z "nadawcą" balona. Uwolniony balon ( jak się dowiedzieliśmy z zawartością helu) poszybował w górę o wysokość ok. 100m, potem uniosły go prądy powietrza.


Informacja od nadawcy balona- Jakuba (oryginalna pisownia):
„Witam serdecznie, balony są wypuszczane przez nas by sprawdzić co się dzieje w stratosferze, balony potrafią dolecieć do 35km nad ziemię - dzięki płytce na sznurku wiemy gdzie balon się znajduje poprzez GPS oraz temperaturę wilgotność oraz wiatr.
Balony te przed wypuszczeniem są zgłoszone do Urzędu Lotnictwa Cywilnego by nie było zderzenia z innymi statkami powietrznymi. Wczorajszy balon miał za zadanie lewitować na wysokości około 6-7 km nad ziemią i lecieć tak 3-4 dni... Niestety ale został za mało na pompowany co spowodawalo powolny opad balonu - słońce zaszło - helu było na tyle mało że opadł, zazwyczaj wygląda to tak że w nocy opadnie a nad ranem gdy słońce zaświeci na niego hel się rozpręży pod wpływem temperatury i takie balony potrafią latać nawet pół miesiąca... Dzięki gps wiemy gdzie dany balon się znajduje i możemy go przechwycić pisze my bo są też osoby które się zajmują właśnie przechwytywaniem takich balonow by mogły być ponownie wypuszczone.”


Nadleśnictwo Czersk

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.