12-09-19
Region. Zgłoszenia udziału w konkursie do 16 września
Najpiękniejsze wieńce dożynkowe poszukiwane.
Już niedługo Dożynki Województwa
Pomorskiego 2019


Ubiegłoroczne wieńce dożynkowe. Fot. archiwum UWMP.

W tym roku wojewódzkie dożynki odbędą się 22 września w Kartuzach. Rozpoczną się mszą św. w intencji rolników i kolorowych pochodem. Będą też biesiada i zabawa. W niedzielę zostaną także wyłonieni laureaci w wojewódzkim konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

Udział w dożynkach jest bezpłatny. Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmowane są do poniedziałku 16 września 2019 r. Szczegóły konkursu w artykule: Będzie z kwiatów czy ze zboża?.

Regionalne potrawy i sztuka ludowa
Święto Plonów to staropolska tradycja, której celem jest uhonorowanie pracy rolnika. Ceremonię w Kartuzach rozpocznie dziękczynna msza św. w intencji rolników o godz. 13.30 w Kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy dożynek przejdą kolorowym korowodem do Parku Solidarności przy Kartuskim Centrum Kultury, gdzie odbędą się dalsze uroczystości dożynkowe.

W programie przewidziana jest również biesiada dożynkowa. Goście będą mogli skosztować regionalnych potraw, a także zapoznać się z twórczością regionalną prezentowaną przez rękodzielników.

Kto zrobi najładniejszy wieniec?
Plebiscyt na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany jest już od wielu lat. W zeszłym roku wygrało sołectwo Koszwały. – Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – W zeszłym roku do oceny komisja miała aż 45 wieńców. Z roku na rok, wybór jest coraz trudniejszy, bo pomysłowość twórców jest coraz większa i wszystkie wieńce zasługują na wyróżnienie. Jak zwykle przewidzieliśmy nagrody finansowe. Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie komisja przyzna nagrodę w wysokości 2 tys. zł, za drugie miejsce 1500 zł, a za trzecie tysiąc – podkreśla.

Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z naturalnych materiałów. Mogą to być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Zabronione są plastiki, styropiany oraz sztuczne kwiaty. Wieniec nie może też obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy i nienawiści. Zgłoszenia uczestnictwa w konkursie przyjmowane są do 16 września 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Dożynki Województwa Pomorskiego 2019

-    22 września 2019 r., niedziela, godz. 13.30

-    Park Solidarności

-    Kartuzy

-    wstęp wolny

Aleksandra Chalińska
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.